ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zapalenie ucha środkowego

Andrzej Kukwa

Przew Lek 2000, 4, 64-66
Data publikacji online: 2004/01/23
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęstszych chorób u dzieci, rzadziej występuje u dorosłych. Nie leczone bądź leczone nieodpowiednio prowadzi do upośledzenia słuchu, którego skutki i rozmiary, zarówno jednostkowe, jak i społeczne, są znaczne. Przewlekające się bądź nawracające zapalenie nieuchronnie prowadzi do upośledzenia słuchu. Stosowane leczenie, zarówno zachowawcze, jak i chirurgiczne jest niezwykle kosztowne i obciąża zarówno społeczeństwo jak i samego pacjenta.







Choroby ucha, podobnie jak innych narządów, można podzielić na zaburzenia rozwojowe, urazy, zapalenia ostre, zapalenia przewlekłe, a pośród nich swoiste i nieswoiste, nowotwory i inne. W grupach tych można wyróżnić cały szereg podgrup, uzależniających je, np. od wielu współistniejących czynników.
W naszych rozważaniach zajmiemy się zapaleniami ucha środkowego (ZUŚ).

Statystyki ujawniają, że ponad 85 proc. dzieci przebyło przynajmniej jedno zapalenie w życiu, natomiast aż 50 proc. przebyło 2 i więcej zapaleń ucha. Z uwagi na częstość, nadal nie zdefiniowaną etiologię, jak i następstwa, zapalenie uch środkowego nadal stanowi jedno z ważniejszych zagadnień w otolaryngologii dzieci i dorosłych. Prowadzone rozległe badania pomogły w ustaleniu niektórych patogenów oraz grup ryzyka. Poszukiwany czynnik genetyczny nie został ostatecznie ustalony, jednak obserwuje się pewne rodzinne skłonności wyrażające się częstością i podobieństwem następstw powstałego procesu. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego niemal typowym objawem jest nagły, ostry ból pośród ogólnych objawów infekcji, takich jak gorączka czy złe samopoczucie. Ból jest epizodyczny i ustępuje gwałtownie w chwili perforacji, której objawem jest wyciek z chorego ucha. Wyciek z ucha może być bardzo krótkotrwały, a nawet jednorazowy, niejednokrotnie bywa niezauważony przez dziecko, a nawet przez rodziców.

Patofizjologia zapaleń ucha jest ściśle związana z zaburzeniami drożności trąbki słuchowej, a przy tym jej funkcji, która wiąże się z przewietrzeniem, oczyszczeniem oraz zabezpieczeniem ucha środkowego przed dostawaniem się zakażenia z sąsiedztwa. Wiele prac wskazuje na to, że zaburzone przewietrzanie przestrzeni ucha środkowego, a nade wszystko zaburzona funkcja oczyszczania, sprzyja wnikaniu bakterii do ucha środkowego. Ostre zapalenie ucha środkowego jest zakażeniem bakteryjnym, jednak jak potwierdza...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.