ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
7/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zastosowania Internetu w hematologii na przykładzie polskich i zagranicznych zasobów sieciowych

Paweł Rzymski

Przew Lek 2001, 4, 7, 142-144
Data publikacji online: 2003/09/29
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Nie sposób dziś ogarnąć całej wiedzy z zakresu medycyny, ponieważ ilość informacji fachowej w dziedzinach szczegółowych, jak np. hematologia narasta wprost lawinowo. Ważne jest jednak, aby w razie potrzeby każdy lekarz mógł do niej bez trudu dotrzeć. Dotychczas gromadzono książki i notatki, obecne techniki cyfrowe i telekomunikacyjne stwarzają możliwość szybkiej archiwizacji, przesyłania i korzystania z różnego rodzaju danych oraz narzędzi. Internet jako medium i jako zjawisko zawodowe budzi coraz więcej emocji i oczekiwań.






Jak wynika z badań własnych, w Polsce z Internetu korzysta jedynie ok. połowa lekarzy, i to przede wszystkim ze względu na brak dostępu w miejscu praktyki [10]. W Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wykorzystuje sieć w pracy zawodowej – do tak powszechnego zjawiska doprowadziły niewątpliwie inwestycje ministerstwa w rozwój Intranetu medycznego [9, 11]. Pocieszające jest to, że w obu krajach zakres wykorzystywanej informacji jest podobny, dominuje w niej poszukiwanie wiedzy na temat konkretnych chorób, przeglądanie czasopism medycznych OnLine oraz baz Medline. Wydaje się zatem, że propagowanie w naszym kraju korzystania chociażby z ww. opcji pozwoli na utrzymanie kontaktu ze stale aktualizowaną wiedzą medyczną.

Hematologia należy do dziedzin chętnie eksponowanych w Internecie, bowiem poza udostępnianiem wiedzy istnieje możliwość doskonałej organizacji danych z całego świata na temat, np. dawców i biorców szpiku [1, 6]. Poza tym najnowsze osiągnięcia w dziedzinie identyfikacji genetycznych zaburzeń w hematologii i onkologii pozwalają przyspieszyć obieg informacji naukowej i zapewne pozwolą szybciej wdrożyć nowe formy terapii [2, 3, 5]. Ich najnowsze standardy podawane są również za pomocą sieci [7]. Jednak dla potrzeb medycyny rodzinnej najważniejszy jest przewodnik po gąszczu witryn z fachową wiedzą, symulacjami pacjentów, czasopismami itp.

Poszukiwania warto rozpocząć od polskich stron hematologicznych, ponieważ są to bardzo obiecujące zasoby. Przykładem może być baza protokołów chemioterapii w hematologii (http://www.amwaw.edu.pl/onco), która poza danymi posiada wbudowane w witrynę narzędzia [7]. Obiecujące wydaje się również Forum Onkologiczne (http://www.onkohem.med.pl), z rozbudowanym działem hematologii. Serwis ten adresowany jest do lekarzy, podlega ciągłej rozbudowie i może stanowić źródło...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.