ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
6/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zintegrowane planowanie samorządu szansą na absorpcję środków z funduszy unijnych

Adam Jankowski

Data publikacji online: 2003/12/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Lata 90. i pierwsze lata nowego stulecia charakteryzują się niesamowicie szybkim rozwojem technologii użytkowych. Świat Internetu, który na początku stanowił zabawkę w rękach studentów, obecnie urasta do rangi głównej technologii wymiany informacji. Dzięki niemu nie tylko odległości międzyludzkie uległy skróceniu, ale również życie codzienne zostało uproszczone. Po informację o pogodzie, program telewizyjny, stawki opłat czy stan naszego konta sięgamy do Internetu. Rozwijająca się od połowy lat 90. telefonia komórkowa przeżywa czasy rozkwitu i świetności. Być może niedługo będziemy płacić rachunki, wpisując kod PIN do telefonu komórkowego.



Rówieśnikiem technologii teleinformatycznych jest równie szybko rozwijająca się polska samorządność, która od pierwszej kadencji, tj. od roku 1990 próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem dorównać zjednoczonej Europie. Prawodawstwo III Rzeczypospolitej w sposób celowy przesuwa odpowiedzialność za kształtowanie wielu dyscyplin życia społeczności lokalnej z niegdyś sterującego wszystkim centrum na poziom lokalny (samorządy). I tak powiaty i gminy odpowiadają m.in. za rozwój na swoim terenie, zabezpieczenie potrzeb społeczności lokalnej związanych z zaopatrzeniem w media (m.in. energetyczne), odprowadzenie i unieszkodliwienie odpadów i wiele innych. Taki podział wynika z faktu największego zainteresowania procesami lokalnymi regionalnej społeczności, której przedstawicielem jest samorząd.


Zarządzanie na szczeblu lokalnym


Zarządzanie na szczeblu lokalnym zagospodarowaniem, zaopatrzeniem w media oraz stymulowanie lokalnej gospodarki to zadania wymagające spójnej polityki, której tezy winny być zapisane w postaci dokumentów o charakterze strategii w sposób, który nie będzie pozwalał na drastyczne zmiany ustalonych i uzgodnionych kierunków działań przyszłym kadencjom włodarzy. Samorząd, a więc także całe lokalne społeczności, biorą na siebie odpowiedzialność za właściwie i odważnie sformułowane cele i zadania w poszczególnych dyscyplinach życia, które docelowo mogą przynieść sukces i wzrost. Zaniechanie działań, brak planowania może pozbawić przyszłe pokolenia szansy na rozwój i podniesienia do poziomu europejskiego standardów życia. Całość polskiego prawodawstwa, które dostosowywane jest obecnie do reguł obowiązujących w zjednoczonej Europie zakłada tworzenie różnego rodzaju programów i studiów, których tezy w randze uchwały rady gminy...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.