DIABETOLOGIA
Hipertensjologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ otyłości na ciśnienie centralne

Źródło: Pichler G et al.: Influence of obesity in central blood pressure. Journal of Hypertension 2014, 32:000–000. DOI:10.1097/HJH.0000000000000393
Autor: Andrzej Kordas |Data: 16.03.2015
 
 
Otyłość jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia , a ze względu na wysoką częstość występowania , stała się głównym problemem zdrowotnym na świecie. Pichler G i wsp. zbadali wpływ BMI na ciśnienie centralne i prędkość fali tętna (PWV) u pacjentów z prawidłowym ciśnieniem i nadciśnieniem tętniczym.
Pacjentów werbowano wśród chorych poradnianych. Obwodowe BP otrzymano z pomiaru na tętnicy ramiennej, stosując urządzenie oscylometryczne (OMRON M-6). Ciśnienie centralne otrzymywano z pomiarów wykorzystujących metodę tonometrii aplanacyjnej (m.in. SphygmoCor, Complior). Zbadano łącznie 351 pacjentów - 50,7% kobiet; 77 pacjentów o prawidłowej masie ciała (BMI <25 kg / m2), 274 pacjentów z nadwagą lub otyłością (BMI 25 kg / m2). Centralne SBP wykazało pozytywny związek z płcią męską i średnim BP, ale negatywny związek z nadwagą / otyłością. Prędkość fali tętna dodatnio związana była z wiekiem, płcią męską. Zaobserwowano natomiast, że BMI co najmniej 25 kg / m2 doprowadzało do spadku prędkość fali tętna w porównaniu do grupy z prawidłową masą ciała. Osoby z nadwagą lub otyłością często mają niższe centralne SBP w porównaniu do szczupłych pacjentów – zjawisko to obserwuje się szczególnie u kobiet. Wymagane są jednak dalsze badania w celu oceny interakcji pomiędzy masą ciała a dynamiką naczyniową i ich implikacjami klinicznymi.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.