Specjalizacje, Kategorie, Działy

Znamy program Postępów w Gastroenterologii

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krzysztof Zielonka
|
Jak prowadzić leczenie żywieniowe w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, w remisji i w nawrocie choroby? Jakie są nowe zasady postępowania we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego? Jak leczyć przewlekłe zapalenie trzustki w świetle nowych wytycznych? Pytań ważnych dla gastroenterologów jest wiele, a na wszystkie postarają się odpowiedzieć eksperci podczas szesnastej już edycji konferencji Postępy w Gastroenterologii.
Tegoroczna odsłona spotkania odbędzie się 9 i 10 grudnia, w poznańskim hotelu Andersia. Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia NZJ CSK MSWiA w Warszawie oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Znamy już szczegółowy program wydarzenia – nawet pobieżna jego lektura wskazuje, że podczas konferencji zostaną omówione wszystkie powszechnie występujące schorzenia gastroenterologiczne, z naciskiem na nowości w ich diagnozie i terapii, a także dodatkowe kwestie, ważne w codziennej praktyce gastroenterologicznej.

Podczas pierwszej sesji wykładowej specjaliści zajmą się między innymi codziennymi problemami leczenia żywieniowego, w tym również u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Leczenie żywieniowe zostanie również pokazane z perspektywy pacjenta – wzięcie jej pod uwagę jest ważnym czynnikiem udanej terapii.

SIBO (small intestinal bacterial overgrowth), czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, to stan, w którym w tej części jelita występuje zwiększona liczba bakterii. Powoduje to niepożądane objawy oraz może prowadzić do zaburzeń trawienia i wchłaniania. O tym, że SIBO jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu jelita drażliwego (IBS) i nie tylko, będzie mowa w wykładzie prof. Barbary Skrzydło-Radomańskiej.

W trakcie kolejnej sesji prof. Agnieszka Dobrowolska omówi działanie osi mózg-jelito w chorobach jelit, dr Magdalena Gawron-Kiszka zapozna słuchaczy ze zmianami w wytycznych postępowania we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (WZJG), a dr Konrad Lewandowski powie, co nowego w leczeniu IBS.

Czy możemy zapobiegać zmianom polekowym mikrobioty? Na to pytanie odpowie prof. Grażyna Rydzewska podczas trzeciej sesji wykładowej. Z innych prezentacji w tej części wydarzenia warto polecić wykład prof. Marka Hartleba na temat polekowego uszkodzenia wątroby, odczyt prof. Ewy Małeckiej-Wojciesko dotyczący diagnostyki i leczenia uporczywego bólu brzucha innego niż IBS, a także omówienie przydatności ultrasonografii w diagnostyce i monitorowaniu leczenia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit (NChZJ).

Drugi dzień konferencji rozpocznie sesja poświęcona między innymi polskiemu programowi badań przesiewowych raka jelita grubego, nowym wytycznym leczenia uporczywych zaparć, a także przewlekłym zapaleniom trzustki. Podczas ostatniej sesji wykładowej będzie natomiast mowa m.in. o przygotowaniu do kolonoskopii, użyciu mebeweryny w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego oraz rozpoznaniu różnicowym przy podejrzeniu NChZJ.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem i do rejestracji!

STRONA KONFERENCJI
 
Konferencje
3 dni
Konferencja hybrydowa

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU – ONLINE"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak – Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

28 MARCA 2023, GODZINA 8:00
3 dni
Webinar

KIEDY WARTO ROZWAŻYĆ ZASTOSOWANIE WITAMIN Z GRUPY B – WSKAZÓWKI NEUROLOGA I LEKARZA REHABILITACJI MEDYCZNEJ

KIEROWNIK NAUKOWY
dr. n. med. Edyta Matusik

28 MARCA 2023, GODZ. 20:00
3 dni
Webinar

JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ! Czas na kolejny krok - czyli kontynuacja refundacji FreeStyle Libre 2 w praktyce.

28 MARCA 2023, GODZINA 19:00
4 dni
Webinar

Diagnostyka genetyczna w onkologii – jak interpretować wynik i nie popełnić błędu? Przykłady z praktyki klinicznej. Część VII

Kierownik naukowy:
prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko

29 MARCA 2023, GODZ. 19:00
4 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2023

Łódź , 29.03.2023
6 dni
Konferencja online

VII KONFERENCJA KONTROWERSJE W UROLOGII I UROONKOLOGII

ONLINE , 31.03.2023 - 01.04.2023
7 dni
Webinar

E-AKADEMIA FARMACEUTY Gorące tematy w farmacji

1 KWIETNIA 2023 R.
15 KWIETNIA 2023 R. WARSZTATY
11 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2023

Warszawa , 05.04.2023
11 dni
Webinar

KONTROWERSJE W LECZENIU ZAKAŻEŃ UKŁADU MOCZOWEGO – ROSNĄCY PROBLEM ANTYBIOTYKOOPORNOŚCI

KIEROWNIK NAUKOWY
prof. dr hab. n. med. Jolanta Małyszko

5 KWIETNIA 2023, GODZ. 18:00
18 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2023

Kraków , 12.04.2023
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.