Specjalizacje, Kategorie, Działy
Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Prof. Przemysław Nowacki: W zawrotach trudno o rozpoznanie ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
Jak postawić prawidłowe rozpoznanie w wypadku zawrotów (głowy), do jakiego specjalisty skierować pacjenta, a także jaką ścieżkę terapeutyczną wybrać – opowie w trakcie wykładu na kongresie Top Medical Trends 2023 prof. Przemysław Nowacki.
Nawet 20 proc. osób przynajmniej raz w miesiącu odczuwa coś, co można nazwać zawrotem – podkreśla prof. Przemysław Nowacki, neurolog i neuropatolog, wykładowca Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Wskazuje również, że tylko w Polsce, mówiąc o zawrotach dodajemy określenie „głowy”. Tymczasem wystarczające jest określenie „zawrót”, z angielskiego „vertigo”, czyli uczucie wirowania otoczenia wokół nas albo nas wokół otoczenia. Doznaniu temu towarzyszy lęk, a często też nudności i wymioty. I tylko takie doznanie jest naprawdę zawrotem.

Oprócz tego jest jeszcze inne pojęcie opisujące stan oszołomienia, omdlenia. To jednak są zupełnie inne doznania, wynikające z innej lokalizacji uszkodzenia.

W dalszej części wykładu ekspert wyjaśni, dlaczego postawienie rozpoznania przy zawrotach nastręcza trudności i dlaczego tak ważne jest zróżnicowanie, o jaki rodzaj zawrotu chodzi.

Wskaże również, dlaczego algorytmy postępowania w przypadku zawrotów są dosyć płynne.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Przemysławem Nowackim. Wykład zostanie wygłoszony 25 marca, w trakcie Top Medical Trends 2023 podczas sesji „Zawroty głowy”. 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.