Specjalizacje, Kategorie, Działy

Coraz więcej osób odczuwa objawy refluksu

Udostępnij:
Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Na cofanie się treści z żołądka do przełyku uskarża się coraz więcej osób. O tym, co jest tego przyczyną – zła dieta, brak celebracji posiłków, duże tempo życia, portal e.Gastroenterologia.pl rozmawia z dr med. Małgorzatą Sładek z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ z Krakowa.
Choroba refluksowa przełyku staje się coraz częstszym problemem zdrowotnym. Dotyczy 5-10 proc. populacji, która odczuwa objawy refluksu codziennie, a blisko 40 proc. raz w miesiącu. Dlaczego choroba dotyka coraz więcej osób?

Składa się na to wiele czynników. Jeżeli objawy refluksu są częste i uporczywe dla pacjenta, to już mówimy o chorobie refluksowej. Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zarzucanie treści żołądka, – która może być kwaśna, obojętna, o odczynie alkaicznym, jest zjawiskiem fizjologicznym.Gdy, dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania łącza żołądkowo-przełykowego oraz motoryki przewodu pokarmowego z kłopotliwymi objawami czy powikłaniami m.in. w postaci stanu zapalnego przełyku, nawracających chorób górnych dróg oddechowych, trzeba wprowadzić leczenie. Faktycznie obserwujemy narastanie częstości choroby refluksowej. Być może wynika to też z większej świadomości pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza. Skąd taki wzrost? Jedną z przyczyn jest nieprawidłowa dieta i złe nawyki żywieniowe. Pewne elementy diety sprzyjają występowaniu tego schorzenia. Wzorcowym posiłkiem, który służy do testowania, wykrywania choroby refluksowej jest posiłek z Mc Donald’s.

Dlaczego akurat taki posiłek odgrywa rolę testera?

Jest to posiłek tłusty, smażony, popijany najczęściej napojem gazowanym, który sprzyja objawom refluskowym. Podobnie jak palenie papierosów, otyłość, alkohol, ostre przyprawy oraz nieregularne odżywianie. Jeżeli przez cały dzień, nic nie jemy, a wieczorem zasiadamy do późnej i obfitej kolacji, po czym idziemy spać, pojawiają się problemy. Powoduje to, że dorosły pacjent budzi się z objawami gniecenia w klatce piersiowej. Często myśli, że ma zawał. W dużej mierze objawy choroby refluksowej są to objawy na życzenie.

Czyli w procesie leczenia prócz farmakologii ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących stylu życia oraz diety?

Ma to kolosalne znaczenie. Dlatego pacjent dostaje zalecenia dotyczące diety – unikania określonych pokarmów i napojów gazowanych, rzucenie palenia, jeżeli pacjent jest otyły – zalecamy redukcję masy ciała i regularne odżywianie. Lepiej częściej, a w mniejszych ilościach. W drugiej kolejności polecamy leki hamujące wydzielanie żołądkowe.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.