Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pierwsza w woj. śląskim Poradnia NCZJ

Udostępnij:
W kwietniu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu rozpocznie działalność pierwsza w regionie Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit.
W ciągu ostatnich lat lekarze obserwują znaczny wzrost zachorowań na nieswoiste choroby zapalne jelit. Nowa poradnia ma przyśpieszyć i ułatwić dostęp do specjalistycznej opieki w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia pacjentów ze schorzeniami jelit. Leczenie przeznaczone jest dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

– Ze względu na wieloprofilowość naszego szpitala oraz współpracy z Poradnią Reumatologiczną, Poradnią Okulistyczną, Poradnią Chirurgiczną, Poradnią Neurologiczną oraz Poradnią Kardiologiczną pozwoli skoordynować i dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb naszych chorych, uwzględniając nie tylko ich objawy chorobowe, ale także możliwe powikłania, również te pozajelitowe – podkreślił, cytowany w informacji prasowej, kierownik Oddziału Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit dr n. med. Dawid Szkudłapski.

Objawy kliniczne nieswoistych chorób zapalnych jelit są zróżnicowane i nie ograniczają się jedynie do przewodu pokarmowego. U chorych najczęściej występują: biegunka (często z domieszką krwi i/lub śluzu), ból brzucha, stany podgorączkowe, chudnięcie, pogorszenie wydolności fizycznej. Z objawów pozajelitowych obserwuje się: dolegliwości mięśniowo-stawowe, wykwity skórne, objawy oczne, zaburzenia neurologiczne, incydenty zakrzepowo-zatorowe, a nawet objawy ze strony wątroby i dróg żółciowych.

Choroby mają podłoże autoimmunologiczne i dotyczą wszystkich grup wiekowych. Diagnoza stawiana jest najczęściej w okresie największej życiowej aktywności – między 20. a 40. rokiem życia.

– Przewlekły charakter tych schorzeń oraz przebieg z okresami remisji i zaostrzeń wiążą się z wieloletnią farmakoterapią, częstymi hospitalizacjami, a także nierzadko z potrzebą leczenia chirurgicznego – podsumował dr Szkudłapski.

Przeczytaj także: „Innowacyjne terapie chorób zapalnych jelit” i „Priorytety w gastroenterologii”.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.