Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

20 mln zł na program in vitro realizowany w woj. śląskim

Udostępnij:
Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie programu in vitro. Na trwający cztery lata program przewidziano kwotę nieco ponad 20 mln zł.
Jak wynika z przyjętych zmian w budżecie i wieloletniej prognozie, w tym roku na finansowanie programu skierowana zostanie kwota 5,1 mln zł, a w latach 2024–2026 – po 5 mln zł.

Uchwałę inicjującą proces tworzenia programu wspierania in vitro dla mieszkańców regionu na lata 2023–2026 radni woj. śląskiego przyjęli w grudniu ub. roku.

W uzasadnieniu wspomnianej uchwały wskazano m.in., że zgodnie z szacunkami w Polsce niepłodność, uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, dotyczy nawet 15–20 proc. par w wieku prokreacyjnym, tj., ok. 1,5 mln osób, a ok. 2 proc. z nich wymaga leczenia metodą in vitro, co oznacza ok. 30 tys. par rocznie.

– Przyjmując, że problem niepłodności w analogicznych proporcjach dotyczy kobiet w wieku od 20 do 42 lat mieszkających w woj. śląskim, których populacja wynosi 472,2 tys. osób, wielkość niepłodnej populacji można oszacować na ok. 75,5 tys. par (16 proc.). Zakładając, że w przypadku stwierdzenia niepłodności tylko u 2 proc. par stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego, oznacza to, że z tej metody może skorzystać ok. 1,5 tys. par z woj. śląskiego – wynika z uzasadnienia.

Wskazano też w nim, że na przygotowanie programu, wraz z opinią Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, oraz jego realizację proponuje się zabezpieczyć środki w budżecie woj. śląskiego i wieloletniej prognozie finansowej regionu – 20 mln zł w podziale po 5 mln zł na lata 2023–2026. Zakłada się przy tym dofinansowanie do wysokości 100 proc. kosztów, łączne nie więcej niż 10 tys. zł do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wyjaśnił, że został już powołany zespół, który wypracuje założenia i kierunki programu, co będzie podstawą przygotowania przetargów. Zapewnił, że finansowanie programu nie odbywa się kosztem jakichkolwiek inwestycji.

Zgodnie z opisem zmian w budżecie regionu, zapewnienie finansowania programu in vitro w tym roku dokonuje się poprzez przesunięcia z oszczędności wynikających z niezaciągania przez woj. śląskie kredytów bankowych w 2022 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.