Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bijemy rekordy cięć cesarskich i porodów bez znieczulenia

Udostępnij:
W Polsce aż 47 proc. dzieci przychodzi na świat przez cięcie cesarskie. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. W przypadku porodów naturalnych dostęp do znieczulenia jest mocno ograniczony. Niemal 90 proc. odbywa się bez niego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dziennik przypomina, że po raz pierwszy tzw. znieczulenie na żądanie wprowadził minister zdrowia za czasów poprzednich rządów w 2015 r., NFZ zaczął osobno finansować tę procedurę. – Szybko okazało się jednak, że choć liczba znieczuleń wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami, to nadal odsetek jest znikomy. Na początku wahał się między 6 a 7 proc. Przy kolejnych rządach nie widać zmiany, w ostatnich latach oscyluje wokół ok. 10 proc. – zaznacza.

„Dziennik Gazeta Prawna” podkreśla, że brak realnego dostępu do porodu bez bólu przekłada się na odsetek cięć cesarskich. W 2018 r. zespół powołany przez ministra zdrowia do wypracowania rekomendacji w sprawie zmniejszenia liczby cięć cesarskich (cel: mniej niż 30 proc. w 2028 r.) wskazywał, że jedną z metod byłoby propagowanie stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, które eliminuje strach przed bólem. Rekomendacja została na papierze – czytamy.

Jak dodaje konsultant ds. położnictwa i ginekologii w woj. mazowieckim prof. Bronisława Pietrzak, kolejnym powodem ciągle wysokiego odsetka cięć cesarskich jest obawa lekarzy przed skargami pacjentów. Łatwiej się godzą na cięcie cesarskie, nawet jeżeli nie widzą wskazań, bo – jak mówi – skargi po niewykonaniu cięcia są bardzo częste, a na to, że je wykonano, właściwie nie ma.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.