Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy terapia podciśnieniowa przynosi korzyści otyłym ciężarnym, poddawanym cięciu cesarskiemu?

Udostępnij:
Trudno jest zredukować odsetek powikłań pooperacyjnych u otyłych pacjentów, nawet przy pomocy terapii uznanych za bardzo skuteczne.
Terapia podciśnieniowa (Negative Pressure Wound Therapy - NPWT) w ostatnich latach zrobiła furorę, znajdując coraz szersze wskazania do jej stosowania. Z uwagi na skalę otyłości oraz na coraz późniejszy wiek zachodzenia w ciążę amerykańscy badacze sprawdzili, czy otyłe pacjentki poddawane cięciu cesarskiemu odniosą korzyści z tego typu terapii.

W tym celu przeprowadzono randomizowane dwuośrodkowe badanie profilaktycznej NPWT w porównaniu ze standardowymi opatrunkami chirurgicznymi u otyłych kobiet ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) wynoszącym 35 lub więcej (tj. otyłość II i III stopnia). Jako miernik skuteczności terapii przyjęto brak wystąpienia powierzchownej infekcji w ranie operacyjnej.

Średni BMI przy przyjęciu wynosił 44,9 (± 8) w grupie, w której stosowano NPWT i 43,4 (± 7) w grupie, która otrzymała standardowy opatrunek. Nie stwierdzono istotnych różnic w częstości występowania powierzchownych infekcji w miejscu operowanym u kobiet poddanych terapii podciśnieniowej (u 12 na 80 kobiet stwierdzono powierzchowną infekcję) w porównaniu z kobietami, które otrzymały standardowy opatrunek (zakażenie u 8 na 81 pacjentek). Nie stwierdzono także różnic w występowaniu pozostałych powikłań w ranie pooperacyjnej w obu grupach.

Powyższe dane niosą za sobą ważną informację - ciężko jest zredukować odsetek powikłań pooperacyjnych u otyłych pacjentów, nawet przy pomocy terapii uznanych za bardzo skuteczne. Z uwagi na skalę otyłości jest to kolejny powód, dla którego powinno się zintensyfikować działania profilaktyczne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.