SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Doustne środki antykoncepcyjne a ryzyko udaru
 
Działy: Aktualności
Doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego, ale ryzyko to jest niewielkie w przypadku kobiet, które nie mają innych czynników ryzyka udaru mózgu, wynika z publikacji w czasopiśmie MedLink.
Przepisując hormonalne środki antykoncepcyjne, lekarze powinni wziąć pod uwagę rodzaj i dawkę estrogenu lub progesteronu oraz sposób podawania (pigułka lub plaster). Idealny lek zawiera jedną z najniższych dawek estrogenu i progesteronu, która będzie skuteczna w zapobieganiu ciąży, przy jednoczesnym minimalizowaniu niepożądanych efektów piszą badacze.

U zdrowych młodych kobiet, bez czynników ryzyka, prawdopodobieństwo udaru związane z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi jest bardzo małe. Jednak u kobiet z innymi czynnikami ryzyka udaru, prawdopodobieństwo wydaje się wyższe, dlatego w większości przypadków należy odradzać stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Do czynników ryzyka zalicza się wysokie ciśnienie krwi, palenie papierosów i migrenowe bóle głowy, zwłaszcza migreny z aurą.

Jednak u kobiet stosujących antykoncepcję nie zawsze właściwie prowadzony jest wywiad. Jedno z poprzednich badań wykazało, że wśród kobiet z jednym lub więcej czynnikami ryzyka udaru, tylko 15 procent przypomniano, aby nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych, a jedynie 36 procent pamiętało, że kazano im przestać stosować taka formę antykoncepcji. Piętnaście procent kobiet nadal przyjmowało doustne środki antykoncepcyjne, mimo że kazano im j przerwać. Wyniki te podkreślają potrzebę poprawy poradnictwa dla lekarzy i przestrzegania przez pacjentów zaleceń, podkreślają badacze.

Wyniki tych badań stanowią aktualizację raportu z 2003 r. opublikowanego pierwotnie w Medlink Neurology .
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe