Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fałszywie dodatnie wyniki testu w kierunku nosicielstwa GBS
Źródło: AK/www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30249-2/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 01.02.2019
 
 
Paciorkowce grupy B (GBS), występujące m.in. w okolicy pochwy i odbytu u około 20% kobiet, są główną przyczyną sepsy i zapalenia opon mózgowych u noworodków - do transmisji dochodzi podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego u wszystkich kobiet między 35. a 37. tygodniem ciąży powinno się wykonać badanie w kierunku nosicielstwa; u kobiet z wynikiem dodatnim stosuje się okołoporodową profilaktykę antybiotykową. Jednak za część wyników dodatnich może odpowiadać inny patogen - Streptococcus pseudoporcinus. Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore sprawdzili, z jaką częstością występuje ten patogen i jakie są skutki jego nosicielstwa.

Retrospektywna analiza wyników badań ciężarnych kobiet wykazała, że kolonizacja S. pseudoporcinus występuje w 1,6% wszystkich ciąż, a około 2,5% wszystkich dodatnich wyników badań w kierunku nosicielstwa GBS okazało się fałszywie dodatnimi i powodem tej nieprawidłowości była kolonizacja S. pseudoporcinus.

Co bardzo istotne, przedwczesne pęknięcie błon płodowych lub samoistne porody przedwczesne były istotnie częstsze u pacjentek skolonizowanych przez S. pseudoporcinus. Czynnikami ryzyka kolonizacji tym patogenem jest rasa afroamerykańska oraz palenie tytoniu oraz BMI>35 (kolejny z bardzo wielu dowodów na ogromną szkodliwość palenia tytoniu oraz nadwagi i otyłości...).
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe