Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Funkcje seksualne kobiet, po terapii przeciwnowotworowej piersi

Autor: Karolina Zientarska |Data: 22.02.2021
 
 
Badanie, opublikowane w piśmie Menopause wskazuje, że terapia laserem frakcyjnym CO2 znacznie poprawia funkcje seksualne kobiet (FSFI), które przeżyły raka piersi z zespołem moczowo-płciowym w okresie menopauzy.
„W momencie postawienia diagnozy wiele kobiet z diagnozą raka piersi było w okresie pomenopauzalnym - powiedziała dr Stephanie Faubion, dyrektor Mayo Clinic Centrum Zdrowia Kobiet w Jacksonville na Florydzie. „Większość kobiet przyjmujących inhibitory aromatazy doświadczały dysfunkcji seksualnych i związanego z tym stresu” - dodaje dyrektor.

Ponieważ czas trwania terapii przeciwnowotworowych wynosi obecnie około 10 lat, w połączeniu z faktem, że u kobiet z rakiem piersi w wywiadzie, a szczególnie tych, które stosują inhibitory aromatazy, unika się opartych na estrogenach terapii GSM, niehormonalna metoda leczenia GSM jest pożądana i zalecana.

Spośród 67 kobiet, które przeszły terapię raka piersi i zostały zakwalifikowane do badania z objawami GSM,
w tym dyspareunią i/lub suchością pochwy, 59 kobiet ukończyło leczenie laserem i 4-tygodniową obserwację.
Kobiety otrzymały trzy sesje frakcyjnego lasera CO2 w odstępie 30-45 dni. Następnie, po 4 tygodniach i 12 miesiącach po ostatnim zabiegu laserowym, pacjentki przekazywały swoje wyniki badań i zgłaszały zdarzenia niepożądane. 58% uczestniczek stwierdziło, że są zainteresowane aktywnością seksualną, a 51% zgłosiło aktywność seksualną. W czterotygodniowej obserwacji odsetki te znacznie wzrosły: odpowiednio 86% i 78%.

Mechanizm działania lasera wykorzystuje kontrolowane uszkodzenie tkanki co skutkuje przebudową tkanek pochwy z aktywacją fibroblastów, zwiększoną produkcją kolagenu i poprawą unaczynienia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe