SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grupowa terapia behawioralna w leczeniu nietrzymania moczu
Źródło: DM/jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2698145 https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02001714?term=NCT02001714&rank=1
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.11.2018
 
 
Nietrzymanie moczu jest jedną z najczęstszych dolegliwości u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Leczenie, w większości przypadków, rozpoczyna się od terapii zachowawczej, głównie behawioralnej. W celu zwiększenia dostępności do takiego postępowania przeprowadzono badanie oceniające skuteczność terapii grupowej.
W sumie 398 pacjentek ukończyło12-miesięczny program terapii, obejmującej dwugodzinne sesje prowadzone przez certyfikowanego prowadzącego. Zajęcia obejmowały zagadnienia dotyczące anatomii układu moczowego, strategie samokontroli oddawania moczu, trening mięśni dna miednicy i trening pęcherza moczowego. Do badania zakwalifikowano pacjentki w wieku co najmniej 55 lat, z punktacją co najmniej 3 punktów w kwestionariuszu ICIQ-SF (oceniającego objawy nietrzymania moczu), z obecnością objawów w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz bez współtowarzyszących schorzeń mogących wpływać na status trzymania moczu. Pacjentki oceniano po 3, 6, 9 i 12 miesiącach postępowania.

Okazało się, że punktacja w kwestionariuszu ICIQ-SF obniżała się w każdej kolejnej kontroli, jednak nie osiągnięto spodziewanej 3-punktowej różnicy (średni spadek w kolejnych punktach kontroli wyniósł odpowiednio 0,96, 1,36, 2,13 oraz 1,77) - mimo to wynik okazał się istotny statystycznie. Ponadto terapia poskutkowała wzrostem jakości życia, zmniejszeniem ciężkości nietrzymania moczu i wzrostem siły mięśni dna miednicy. Wykazano także, że koszt terapii grupowej jest niższy niż terapii indywidualnej.

Skuteczność, stosunkowo niski koszt terapii oraz większa dostępność sprawiają, że grupowa terapia behawioralna może wkrótce okazać się standardem postępowania w pierwszorzutowym leczeniu nietrzymania moczu.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe