Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Histerektomia laparoskopowa krok po kroku, czyli jak operować bezpiecznie ►

Udostępnij:
– Powtarzalność zachowań w sali operacyjnej to jeden z elementów zmniejszających ewentualne ryzyko. Jesteśmy tym, co w życiu wielokrotnie powtarzamy, a doskonałość nigdy nie jest jednorazowym aktem, ale nawykiem – Arystoteles wiedział to już bardzo dawno temu – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak.
Zasady ergonomii zwiększają bezpieczeństwo – prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak z Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu udziela wskazówek i rad na temat prawidłowej pozycji pacjenta, odpowiedniego wyposażenia sprzętowego (tor wizyjny, narzędzia endoskopowe), standardowego rozmieszczenia trokarów oraz etapów i zasad ich zakładania, stałej koordynacji (oko, narzędzie, ekran monitora, tkanka) oraz ułożenia rąk podczas operacji (kąt 90 stopni między ramieniem a przedramieniem).

– W wielu ośrodkach wykonuje się operacje dużych macic, co z punktu widzenia operacyjnego nie jest trudne, musimy jednak, stosując zasady rozmieszczenia trokarów, postępować zawsze bezpiecznie. Przekładanie trokaru powinno być niezwykle precyzyjne. Przy standaryzacji sposobu zakładania trokaru musimy zdawać sobie sprawę, że wyuczenie się pewnego schematu będzie wiązało się z określonym czasem, w jakim będziemy cel realizować – zaznacza specjalista.

Prof. Wilczak zwraca uwagę na kolejny z elementów, który jest istotny w kontekście postępu i możliwości wykonania tego zabiegu. – Mimo że macica jest duża, mamy doskonałą sytuację przy założeniu trokarów bocznych, która pozwoli nam w sposób perfekcyjny wykonać zabieg operacyjny. Uzyskujemy w ten sposób bardzo łatwy dostęp do zatoki Douglasa – wyjaśnia.

Ekspert opowiada o niezbędnym narzędziu laparoskopowym – manipulatorze macicznym, oraz o korzyściach ze stosowania trokarów – uwidocznieniu struktur anatomicznych w miednicy mniejszej, możliwości poruszania w każdym kierunku, ograniczeniu ryzyka uszkodzenia moczowodów, ułatwieniu wykonania odcięcia pochwy w jej sklepieniach.

– Powtarzalność zachowań w sali operacyjnej to jeden z elementów zmniejszających ewentualne ryzyko. Bez stosowania zasad nie moglibyśmy mówić o pewnej szkole postępowania, którą powinniśmy brać pod uwagę jako kwestię najistotniejszą. Nie tylko ona jednak będzie generowała postęp, musimy również przekonać pacjentów, że istnieje alternatywa dla starego sposobu myślenia, że najlepiej otworzyć brzuch... – podkreśla prof. Wilczak.

Specjalista w dziedzinie ginekologii przedstawia etapy operacji krok po kroku: przedoperacyjną ocenę wielkości i ruchomości macicy – ruchomość macicy jest ograniczeniem, a nie jej wielkość, założenie trokaru optycznego 8 cm powyżej pępka – optyczne pomniejszenie macicy, kontrolę zakładania trokaru optycznego – optyczne pomniejszenie macicy, koagulację i przecięcie więzadła obłego, przecięcie blaszki przedniej więzadła szerokiego, preparowanie jej w kierunku przestrzeni pęcherzowo-macicznej, wytworzenie okienka i preparowanie blaszki tylnej więzadła szerokiego.Wykład „Histerektomia laparoskopowa krok po kroku, czyli jak operować bezpiecznie” został zaprezentowany podczas konferencji „Ginekologia i położnictwo – nowe trendy” Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.