Specjalizacje, Kategorie, Działy

Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko cukrzycy u kobiet

Udostępnij:
Kobiety, które karmiły piersią przez co najmniej 6 miesięcy we wszystkich porodach, zmniejszyły ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 przez całe lata życia prawie o połowę w porównaniu z kobietami, które nie karmiły piersią, co stwierdzono w trwającym 30 lat badaniu.
Badacze stwierdzili bardzo silny związek między czasem trwania karmienia piersią a niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy, nawet po uwzględnieniu wszystkich możliwych czynników ryzyka. Częstość występowania cukrzycy zmniejszała się stopniowo, ponieważ wydłużono czas karmienia piersią, niezależnie od rasy, cukrzycy ciążowej, stylu życia, wielkości ciała i innych metabolicznych czynników ryzyka mierzonych przed zajściem w ciążę, co sugeruje, że leżący u podstaw mechanizm może być biologiczny.
Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 24,7 lat, 155 kobiet (12,5%) zgłosiło cukrzycę ciążową. Wszystkie uczestniczki badania przeszły systematyczne testy, które obejmowały wielokrotną ocenę tolerancji glukozy i innych czynników ryzyka, piszą autorzy.
Skorygowane względne zagrożenie (aRH) dla incydentów cukrzycy wynosiło 0,75 (95% przedział ufności [CI], 0,51 - 1,09) dla kobiet karmiących piersią przez okres od 0 do 6 miesięcy; 0,52 (95% CI, 0,31 - 0,87) dla tych, które karmiły piersią przez ponad 6 miesięcy do mniej niż 12 miesięcy; i 0,53 (95% CI, 0,29 - 0,98) dla kobiet, które karmiły piersią przez 12 miesięcy lub dłużej, w porównaniu z kobietami, które nie karmiły piersią (P dla trendu = 0,01).
Naukowcy twierdzą, że wpływ hormonów związanych z laktacją na komórki trzustki może wyjaśniać ich odkrycia. Działanie hormonów może skutkować zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi i zmniejszeniem wydzielania insuliny, nawet jeśli produkcja glukozy wzrasta podczas laktacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.