Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krótkie przerwy między kolejnymi ciążami podwyższają ryzyko powikłań okołoporodowych
Źródło: AK/https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2708196
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.01.2019
 
 
Tagi: ciąża
Część par podejmuje decyzje o posiadaniu potomstwa zbliżonego wiekiem, co wiąże się ze stosunkowo krótkim odstępem między porodami. Dla wielu taka decyzja wydaje się pragmatyczna i rozsądna, ale czy na pewno jest bezpieczna z medycznego punktu widzenia?
Istnieją przesłanki ku temu, że nie jest - wątpliwości rozwiało badanie na bardzo dużej populacji, które ukazało się na łamach prestiżowego the JAMA Internal Medicine.

Kanadyjsko-amerykański zespół badaczy dokonał analizy aż 148 544 ciąż. Zbadano ryzyko zgonu oraz ciężkich powikłań okołoporodowych u matek i ich dzieci w zależności od czasu, jaki upłynął od poprzedniej ciąży. Dodatkowo analizowaną populację podzielono na dwie grupy: tą w wieku 20.-34. roku życia i tą >35. roku życia.
Ryzyko zgonu lub poważnego powikłania ciąży okazało się wyższe dla odstępu między ciążami wynoszącego 6 miesięcy w porównaniu z 18 miesiącami w populacji kobiet powyżej 35. roku życia (aRR 2,39); taka zależność nie dotyczy populacji kobiet w wieku 20-34 lat (aRR 0,92). Co zaskakujące, dla wymienionych przedziałów czasowych ryzyko zgonu lub ciężkiego powikłania jest wyższe dla noworodków matek w wieku 20-34 lat niż tych mających więcej niż 35 lat (aRR 1,65); wyjątkiem od tej reguły okazało się wcześniactwo, którego ryzyko wystąpienia nie było związane z wiekiem matki.

Kilkanaście badań i kilka metaanaliz pokazało podobne wyniki, jednak coraz doskonalsza opieka okołoporodowa, a także zachodzące zmiany społeczne (m.in. coraz późniejszy wiek zachodzenia w ciążę) stanowią przesłanki do weryfikacji wiedzy na ten temat. Skłania to także do refleksji nad kwestią planowania ciąży, gdyż współczesne szacunki podają, że planowanie posiadania potomstwa pozwoliłoby na zredukowanie liczby ciąż o krótkich odstępach z 35% do 23%; oznacza to, iż wiele par oczekujących potomstwa mogłoby uniknąć dramatycznych powikłań.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe