Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Makrosomię można przewidzieć już w pierwszym trymestrze ciąży

Źródło: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.20408
Autor: Alicja Kostecka |Data: 31.07.2019
 
 
Według definicji The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) makrosomia to masa ciała u noworodka przekraczająca 4000g niezależnie od wieku ciążowego lub przekraczająca 90. percentyil dla danego wieku ciążowego.
Występuje w 3-15% ciąż i jest związana z licznymi powikłaniami, takimi jak dystocja barkowa, uszkodzenie splotu ramiennego i inne urazy, aspiracja smółki, hipoglikemia, a nawet zgon. Skutki długofalowe obejmują zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Okazuje się, że już w I trymestrze ciąży można przewidzieć wystąpienie makrosomii.

Do wystąpienia opisywanego powikłania najczęściej dochodzi u kobiet, które w czasie ciąży zbyt dużo przybrały na masie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że obecne w społeczeństwie przeświadczenie, że "w ciąży należy jeść za dwóch" jest nie tylko nieprawdziwe, ale i bardzo szkodliwe, gdyż jak widać może prowadzić do niebezpiecznych skutków.

Włoscy naukowcy porównali parametry hemodynamiczne uzyskane podczas badania dopplerowskiego w I trymestrze ciąży (11+0 do 13+6 t.c.) u kobiet, które urodziły noworodki z makrosomią oraz masą ciała w normie. Oceniono 964 ciąż (241 powikłanych i 723 niepowikłanych makrosomią), a w analizach skupiono się głównie na przepływach w tętnicach macicznych i naczyniach pępowinowych. Okazało się, że parametrem predykcyjnym dla wystąpienia makrosomii był UVBF (przepływ krwi w żyłach pępowiniwych), który w połączeniu z oceną matczynego BMI, przebytych ciąż i stężeniem PAPP-A charakteryzował się AUC na poziomie 0,79 (p=0,03). Powyższy wynik dotyczył makrosomii jako masy ciała powyżej 90. percentyla; dla prognozy wystąpienia masy ciała >4000g osiągnięto jeszcze lepszy rezultat (AUC 0,83).

Dodanie pomiaru UVBF do modelu obejmującego czynniki matczyne (BMI, ciąże w wywiadzie) i biochemiczne (PAPP-A) pozwala na oszacowanie wystąpienia makrosomii płodowej z bardzo dużym prawdopodobieństwem; już wkrótce opisany model doczeka się zapewne walidacji w badaniach prospektywnych.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe