Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Metoda porodu, a ryzyko infekcji wymagających hospitalizacji u małych dzieci

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 03.02.2021
 
 
Na świecie coraz częściej dokonuje się ciąć cesarskich na żądanie, co może wiązać się z niekorzystnymi wpływem na matkę oraz dziecko. Na łamach PLOS MEDICINE ukazały się wyniki dużego badania kohortowego dotyczącego związku pomiędzy metodą porodu a ryzykiem infekcji wymagającej hospitalizacji u małych dzieci.
W badaniu wykorzystano dane z lat 1996-2015 z Danii, Anglii, Szkocji oraz Australii. Dane dotyczące hospitalizacji z powodu infekcji, zostały zarejestrowane u dzieci do piątego roku życia. W badaniu wykorzystano wieloczynnikowy model hazardu Coxa skorygowany o cechy matki, parametry związane z porodem oraz status socjoekonomiczny rodziny.

Ogółem, grupa badawcza dotyczyła prawie 7,2 mln urodzeń. Z tej grupy prawie 1,7 mln to porody w następstwie cięcia cesarskiego na życzenie - w zależności od regionu od 17% do 29%. Prawie połowa z cięć cesarskich była wykonana na życzenie (średnio 43%; od 38% do 57%). Ogółem, cięcie cesarskie wiązało się z większym ryzykiem hospitalizacji z powodu infekcji u dziecka w porównaniu z porodem drogą naturalną (HR=1,10; 95% CI: 1,09–1,12). Związek był podobny, zarówno gdy rozważano cięcia cesarskie na życzenie jak i te, które wykonano z powodu stanów nagłych.

Dzieci urodzone za pomocą cięcia cesarskiego mają o około 10% zwiększone ryzyko infekcji wymagające leczenia szpitalnego w porównaniu z urodzonymi drogą naturalną. Może się to wiązać z innym składem mikrobioty jelitowej, jaki nabywa dziecko w drodze porodu waginalnego (wtedy pierwotna mikrobiota składa się głównie z bakterii pochwy) lub cięcia cesarskiego (pierwotna mikrobiota składa się głównie z mikrobioty zajmującej skórę matki).

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe