Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ministerialny zespół ma więcej czasu na opracowanie wytycznych związanych z przerwaniem ciąży

Udostępnij:
Zespół powołany do opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży ma czas na ich przedstawienie do 15 listopada, a nie, jak pierwotnie planowano, do 12 września – wynika z zarządzenia minister zdrowia Katarzyny Sójki.
Zespół w połowie czerwca powołał ówczesny szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Miało to związek m.in. z przypadkiem śmierci 33-letniej kobiety, pani Doroty z Bochni, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Z dokumentacji medycznej wynikało, że kilka godzin wcześniej USG wykazało obumarcie płodu.

Pierwotnie planowano, że przewodniczący przedłoży ministrowi zdrowia projekt wytycznych, nie później niż do 12 września 2023 r.; termin ten wydłużono do 15 listopada.

W składzie zespołu są eksperci m.in. w dziedzinie ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii.

Do jego zadań należy opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży. Chodzi w szczególności o sposób oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży; o przesłanki konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej; o sposób postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia lub zdrowia; a także o materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Zgodnie z prawem dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Przeczytaj także: „Kiedy lekarz może przerwać ciążę? Pierwsze wytyczne już są, drugie powstają w MZ”.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.