Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowoczesna chirurgia ginekologiczna. Powstaje pierwsze w Polsce uniwersyteckie centrum

Źródło: Ewa Gosiewska
Autor: Ewa Gosiewska |Data: 05.06.2018
 
 
Wiodący eksperci z zagranicy wezmą 8 czerwca udział w uroczystym powołaniu Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Poprzedzą je specjalne warsztaty, w których prekursorzy nowoczesnych metod leczenia schorzeń ginekologicznych, podzielą się z polskimi lekarzami swoją wiedzą. Kulisy powstania pierwszego tego typu ośrodka w Polsce oraz związane z nim wyzwania zdradza w rozmowie prof. Maciej Wilczak.
Rozmowa z prof. Maciejem Wilczakiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Co oznacza dla pacjentek powstanie Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej?
Centrum małoinwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej zapewni pacjentkom możliwość operacyjnego leczenia schorzeń ginekologicznych przy wykorzystaniu nowoczesnych, minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych. Z mojej wiedzy wynika , że jest to pierwsze tego typu Centrum działające na bazie Szpitala Uniwersyteckiego a patronat honorowy nad jego powołaniem objął nie tylko rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski, ale także dr Maciej Sobkowski, dyrektor Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. W Polsce coraz częściej wykorzystujemy współczesne osiągnięcia z zakresu ginekologii operacyjnej i stosujemy w praktyce najnowsze rozwiązania w leczeniu schorzeń ginekologicznych, ale w celu ich rozpropagowania konieczna jest stała działalność edukacyjna oparta o wymianę doświadczeń z najlepszymi ośrodkami zagranicznymi. Tylko tego typu wymiana doświadczeń pozwala na postęp w rozpowszechnianiu technik minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, a jak powtarzam od lat nadal stosujemy metody małoinwazyjne w mniejszym stopniu niż w innych krajach Unii Europejskiej. Dlatego jeżeli leczenie chirurgiczne jest konieczne, preferujemy technikę endoskopową, jako nowoczesną i najbardziej korzystną dla naszych pacjentek. To pozwala m.in. na uniknięcie rozległych blizn oraz szybszą rekonwalescencję pooperacyjną. Poza tym pacjentki mogą wrócić szybciej do domu, zazwyczaj po 2-3 dniach pobytu w szpitalu. Techniki minimalnie inwazyjnej chirurgii to metody, które redukują również ryzyko powikłań, pozytywnie wpływają na powrót do normalnej aktywności życiowej i zawodowej.

Jakie schorzenia dzięki tym nowoczesnym metodom będzie można leczyć w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej działającym na bazie Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu?
Będziemy mogli przede wszystkim zapewnić kompleksową terapię zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymanie moczu i inne. To są często bardzo wstydliwe problemy dla wielu kobiet, łączące się nie tylko z bólem, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi np. z nietrzymaniem moczu. Schorzenia te również znacznie obniżają jakość życia kobiet. Pacjentki z tego typu dolegliwościami bardzo niejednokrotnie skarżą się na zaburzenia w bardzo istotnej sferze ich życia, czyli życiu seksualnym. Dzięki nowoczesnym technikom stosowanym w Centrum będzie można tym pacjentkom pomóc. W czasie leczenia techniką laparoskopową narzędzia chirurgiczne oraz kamera wprowadzane są przez 5 do 10 milimetrowe nacięcia na skórze, a do wnętrza jamy otrzewnej wprowadzany jest gaz (CO2), którego ciśnienie powoduje powstanie przestrzeni wewnątrz jamy brzusznej, w ten sposób uzyskuje się obraz wnętrza miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Właśnie technikę laparoskopowego leczenia obniżenia narządów płciowych, czyli metodę Dubuissona stosujemy i będziemy proponować pacjentkom naszego szpitala. W marcu tego roku w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka przeprowadzaliśmy tego typu operacje z wykorzystaniem tytanizowanych siatek, które były zastosowane po raz pierwszy w Polsce w celu leczenia wspomnianych schorzeń. Już 7 czerwca podczas Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej „Krok po Kroku” będę miał zaszczyt gościć twórcę metody laparoskopowego leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej prof. Jeana Bernarda Dubuissona, który podczas operacji transmitowanych „na żywo” będzie prezentował polskim ginekologom zasady wykonywania tych zabiegów, a zgromadzeni w sali wykładowej im. prof. Andrzeja Głydy lekarze będą mogli obserwować zabiegi i zadawać pytania, czyli uczestniczyć w tej „praktycznej lekcji”.
Drugą małoinwazyjną techniką operacyjną są zabiegi przeprowadzane drogą pochwową. Operacja taka wykorzystując naturalną drogę dostępu operacyjnego nie pozostawia widocznych blizn i przyspiesza czas rekonwalescencji. Podczas najbliższych warsztatów dr Henri Clave z Nicei, międzynarodowy ekspert w stosowaniu tej metody operacyjnej podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zmodyfikowanej przez niego techniki z wykorzystaniem nowoczesnego sytemu zamykania naczyń, który od teraz będzie dostępny dla pacjentek leczonych w naszym szpitalu.
Wspomniani już wybitni eksperci przyjęli Pana zaproszenie na uroczyste powołanie Centrum oraz inaugurację dziewiątej edycji konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy, której jest Pan kierownikiem naukowym. Czego będą mogli nauczyć się od nich polscy lekarze i czy ta współpraca będzie kontynuowana w ramach dalszej działalności Centrum?
Tak, to zdecydowanie najwybitniejsi europejscy operatorzy w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery). Moje zaproszenie przyjęli wspomniani wcześniej : prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii , dr Henri Clave z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec. Podzielą się oni wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dr Friedrich Pauli, którego miałem zaszczyt gościć w marcu tego roku, podczas praktycznych warsztatów organizowanych przez Klinikę Zdrowia Matki i Dziecka, ponownie podzieli się z polskimi ginekologami swoimi umiejętnościami jako jeden z najbardziej doświadczonych pracowników z Klinikum Augsburg Frauenklinik, gdzie od kilku lat zajmuje się zabiegami operacyjnymi w Centrum Dna Miednicy (Beckenboden Zentrum) w Klinice w Augsburgu. Tym razem będzie przedstawiał „krok po kroku” przezpochwowe techniki operacyjne w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej oraz nietrzymania moczu z wykorzystaniem nowoczesnych tytanizowanych siatek polipropylenowych. Oczywiście jako Centrum planujemy kontynuować z tymi ekspertami współpracę w zakresie edukacyjno-praktycznych działań dla środowiska polskich ginekologów. Baza Uniwersyteckiego Szpitala to najodpowiedniejsze miejsce do edukacji nie tylko studentów, ale ciągłej edukacji lekarzy praktyków, co ostatecznie przekłada się na możliwość rozpowszechniania technik małoinwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w innych nieuniwersyteckich szpitalach. To bardzo ważne, ponieważ zgodnie z najnowszymi zaleceniami wiodących międzynarodowych towarzystw naukowych i organizacji zrzeszających lekarzy praktyków, w kwalifikacji pacjentek do leczenia operacyjnego w ginekologii należy preferować operacje laparoskopowe lub z dostępu pochwowego. To techniki, które są bezpieczniejsze od "chirurgii klasycznej", czyli związanej z otwarciem jamy brzusznej. Ponadto pozwalają one szybciej powrócić pacjentkom do aktywności życiowej i zawodowej. To niezwykle istotny argument dla kobiet podczas podejmowania świadomej decyzji o wyborze techniki operacyjnej. Bardzo zachęcam wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie będziemy proponować w zakresie działania Centrum i zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne będą informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Rozmawiała Ewa Gosiewska


Link do strony szpitala :
www.gpsk.am.poznan.pl

Uroczyste powołanie Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej zostało zaplanowane na 8 czerwca br. podczas inauguracji konferencji Ginekologia i Położnictwo - Nowe Trendy o godz.11.15.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe