SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Obecność Streptococcus z grupy B stwierdzona u co piątej kobiety w ciąży
 
Ponad 21 milionów ciężarnych kobiet, czyli średnio 18% kobiet na całym świecie, jest nosicielem bakterii Streptococcus z grupy B (GBS), która może się przyczynić do urodzenia martwego dziecka, przedwczesnego porodu, a w niektórych przypadkach do śmierci u niemowląt.
W 11-stronicowym suplemencie opublikowanym w Clinical Infectious Diseases naukowcy wyszczególnili globalne szacunki zakażenia bakteriami Streptococcus grupy B wśród kobiet w ciąży, a także ich wpływ na niemowlęta i urodzenie martwego dziecka, w celu zbliżenia się do opracowania szczepionki.
Dane zostały przedstawione jednocześnie na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny.
Ogólne ryzyko śmiertelności w przypadku kobiet w ciąży lub po porodzie doświadczających inwazyjnego GBS wynosiło 0,20% (11 badań, 2 przypadki śmierci, 890 przypadków), twierdzą naukowcy.
Następnie oszacowali przypadki kolonizacji Streptococcus z grupy B na całym świecie za pomocą modelu przedziałowego i odkryli, że w 2015 roku na 140 milionów żywych urodzeń, 21,3 miliona niemowląt było narażonych zainfekowanie paciorkowcem podczas porodu. Ponadto ocenili, że na całym świecie było 319 000 przypadków inwazyjnych zakażeń paciorkowcem u niemowląt, 205 000 z wczesną postacią choroby i 114 000 późnych przypadków infekcji.
Naukowcy oszacowali również 90 000 zgonów niemowląt na skutek zakażeń paciorkowcem z grupy B na całym świecie. Warto zauważyć, że 51 000 zgonów niemowląt nastąpiło w związku z początkowo występującym GBS bez dostępu do opieki zdrowotnej. Martwicę urodzeniową przypisywaną chorobie GBS oszacowano na 57 000 przypadków, a liczba przypadków porodów przedwczesnych spowodowanych chorobą GBS wynosiła od 0 do 3,5 miliona.
Po przeprowadzonej metaanalizie stwierdzono, że w 60 krajach stosuje się antybiotykoterapię u zainfekowanych kobiet w ciąży, która ma na celu zapobieganie zakażeniom paciorkowcem u noworodków.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe