Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pacjentka po przeszczepieniu serca urodziła zdrowe dziecko

Źródło: UCK w Katowicach, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.04.2021
 
 
Ciąża po transplantacji serca jest obarczona ryzykiem urodzenia dziecka z niską masą ciała i przed terminem porodu. Kobieta trzy lata po przeszczepieniu urodziła zdrowe dziecko. Chłopiec przyszedł na świat w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Matka i jej syn czują się dobrze. Okres ciąży minął bez problemów – pacjentka odczuwała tylko standardowe dolegliwości ciężarnych. Chłopiec urodził się przez cesarskie cięcie i otrzymał 8 punktów w skali Apgar. Zabieg przeprowadzili dr Mirosława Mackiewicz i dr Tomasz Zieliński z oddziału ginekologii i położnictwa, merytorycznego wsparcia udzielili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, gdzie kobieta przed kilkoma laty przeszła przeszczepienie serca.

Pełniący obowiązki ordynatora oddziału ginekologii i położnictwa w UCK prof. Krzysztof Nowosielski podkreśla, że ciąża u pacjentki po przeszczepieniu serca jest ciążą wysokiego ryzyka ze względu na sam przeszczep oraz chorobę podstawową, która doprowadziła do konieczności przeszczepienia, a także przyjmowane po zabiegu leki immunosupresyjne.

– W takiej ciąży rośnie ryzyko nadciśnienia, cukrzycy, infekcji oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała i przed terminem porodu, przed 37. tygodniem ciąży. Dodatkowo rośnie ryzyko wad u płodu, głównie wad układu nerwowego oraz deformacji twarzoczaszki. W trakcie porodu istnieje ryzyko dekompensacji krążenia – utrata krwi oraz nagły spadek ciśnienia tętniczego u rodzącej może prowadzić do groźnych dla jej życia zaburzeń rytmu serca. Dlatego większość ekspertów i towarzystw naukowych rekomenduje cięcie cesarskie jako metodę z wyboru u tej grupy pacjentek – powiedział prof. Krzysztof Nowosielski.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe