Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fot. Szpital na Klinach

Pierwszy w Polsce zabieg leczenia endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Źródło: NEO Hospital
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.08.2022
 
 
Lekarze z krakowskiego Szpitala na Klinach (Grupa NEO Hospital) przeprowadzili skomplikowany zabieg leczenia zaawansowanej endometriozy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: rozszerzonej rzeczywistości i robota chirurgicznego da Vinci.
Największym wyzwaniem było zaplanowanie zabiegu z uwagi na stopień zaawansowania choroby. Lekarze wykorzystali w tym celu HoloLens 2, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości i specjalne oprogramowanie. Rzeczywiste dane obrazowe pacjentki zostały wykorzystane do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej. Chirurdzy zyskali nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu mogli zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów. Umożliwiło to przeprowadzenie bezpiecznej operacji, a tym samym przywrócenie komfortu życia pacjentki.

– W naszym szpitalu uruchomiliśmy wiele projektów z myślą o zdrowiu kobiet. Jakość ich życia zmieniła się dzięki pracy naszych zespołów, ich wytrwałości i zaangażowaniu na rzecz poprawy standardów opieki ginekologicznej – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

W Polsce dramatycznie brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i zespołów zajmujących się leczeniem endometriozy. Joanna Szyman zauważa, że diagnostyka tej choroby w wielu przypadkach trwa latami.

Skomplikowany zabieg
Krakowski Szpital na Klinach jako pierwszy ośrodek w Polsce do zabiegu chirurgicznego leczenia endometriozy wykorzystał gogle rozszerzonej rzeczywistości, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów.

– Chirurgiczne leczenie głęboko naciekającej endometriozy wiąże się z istotnymi trudnościami dla operujących lekarzy z powodu zaburzonej anatomii w obrębie narządów miednicy mniejszej. W praktyce oznacza to, że operacja stwarza duże ryzyko poważnych powikłań śródoperacyjnych, np. uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego i moczowodów oraz dużych naczyń w miednicy mniejszej, a także powikłań późnych, takich jak przetoki odbytniczo-pochwowe i pęcherzowo-pochwowe – mówi dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Wykorzystanie hologramów opartych na rzeczywistych danych pacjentki pozwala stworzyć wewnętrzny model narządów miednicy mniejszej. Dzięki dzięki temu lekarze są w stanie zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów, co pozwala na bezpieczne i dokładne zaplanowanie operacji i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Endometrioza – choroba 2 mln Polek
Endometrioza to druga co do częstości występowania choroba młodych kobiet. Może dotyczyć aż 2 mln Polek. Diagnozowana zbyt późno prowadzi do wielu powikłań, uniemożliwia zajście w ciążę, a dla większości kobiet wiąże się z przewlekłym bólem, który przyczynia się do znaczącego pogorszenia jakości życia.

W Szpitalu na Klinach w ubiegłym roku powstało kompleksowe Centrum Leczenia Endometriozy, w którym pacjentki mogą liczyć na pomoc w zakresie diagnostyki i nowoczesne leczenie operacyjne przy użyciu robota da Vinci. Od lipca 2022 r. pracę ginekologów wspiera rozszerzona rzeczywistość, której wykorzystanie pozwala na bezpieczniejsze zaplanowanie i przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu, jakim jest usunięcie głęboko naciekającej endometriozy.

Wszczepy endometriozy mogą być zlokalizowane na jelitach, pęcherzu moczowym, otrzewnej, a także jajnikach i jajowodach, czego konsekwencją są różne stany chorobowe adekwatne do umiejscowienia endometriozy, np. torbiele jajników, krwiomocz, krwawienie z przewodu pokarmowego.

– W przebiegu choroby dochodzi do tworzenia się zrostów, co może być przyczyną niepłodności, a także przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Opóźnienie w postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się endometriozy – wyjaśnia dr Maciej Olszewski.

Jak leczyć endometriozę?
Leczenie endometriozy i rodzaj podjętej ścieżki terapeutycznej zależą od stopnia jej zaawansowania, typu, jak również od wieku pacjentki oraz jej planów macierzyńskich. Pierwsza linia leczenia z reguły obejmuje terapię zachowawczą, która ma na celu głównie eliminowanie dolegliwości bólowych oraz zahamowanie wzrostu śluzówki macicy i ognisk endometriozy. W przypadku niepowodzenia lub braku tolerancji tej formy leczenia często najskuteczniejszym sposobem terapii jest zabieg chirurgiczny, a za złoty standard uważa się podejście minimalnie inwazyjne.

– Chirurgia robotyczna zajmuje coraz ważniejsze miejsce w leczeniu endometriozy, zwłaszcza w wykonywaniu bezpiecznych i radykalnych operacji endometriozy głęboko naciekającej. Pozwala chirurgowi na przezwyciężenie ograniczeń technicznych konwencjonalnej laparoskopii dzięki większej swobodzie ruchów wykonywanych za pomocą siedmiostopniowych instrumentów laparoskopowych, doskonałemu powiększeniu obrazu pola operacyjnego z kamery 3D o wysokiej rozdzielczości oraz eliminowaniu drżenia rąk operatora. Jest bezpieczną i doskonale sprawdzającą się techniką w zaawansowanych stadiach choroby – przekonuje dr Maciej Olszewski.

Wykorzystanie robota pozwala na działanie w trudno dostępnych miejscach z wysoką precyzją, co maksymalizuje szanse, że lekarz usunie wszystkie zmienione przez endometriozę tkanki, a jednocześnie dzięki tej precyzji chirurg może zachować nerwy, np. zaopatrujące pęcherz.

– Naszym celem jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, lecz także uzyskanie przez nią pełnej jakości życia po zabiegu. Systemy robotyczne pozwalają dotrzeć w precyzyjny sposób w zamierzone miejsce bez uszkodzenia narządów sąsiednich, z zaoszczędzeniem pęczków nerwowych – dodaje dr Olszewski.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.