Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

Polacy znów będą mogli korzystać z bezpłatnego in vitro? Projekt wraca do Sejmu

Udostępnij:
Na środę 22 listopada zostało zapowiedziane pierwsze czytanie w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Akt nakłada na ministra zdrowia wdrożenie programu leczenia niepłodności, z zastosowaniem między innymi metody in vitro.
Mowa tu o obywatelskim projekcie ustawy „Tak dla in vitro”, który został wniesiony do Sejmu IX kadencji 23 marca 2023 r. Niestety prace nad tą inicjatywą nie zostały podjęte. Teraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia przywrócił projekt do procedowania, nadając temu drukowi numer 31.

W poniedziałek 20 listopada posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska – która została wskazana przez marszałka Hołownię jako osoba reprezentująca w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej – podzieliła się tą informacją w mediach społecznościowych. Na Twitterze napisała: – W środę o godz. 11 odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla in vitro”. Podpisało się pod nim blisko pół miliona osób! Refundowanie in vitro zabrało PiS tuż po wygraniu wyborów. To oni odebrali nadzieję na szczęście tysiącom Polek i Polaków. Już wkrótce te nadzieje przywrócimy!Regulacje, jakie wprowadza projekt
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Minister miałby także przedstawiać Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu.

Dodatkowo w projekcie wskazano minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki – nie mniej niż 500 milionów złotych.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.