Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Arkadiusz Jeziorski: Breast Cancer Units jedynym sposobem poprawy wyników leczenia raka piersi w Polsce

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej zamierza akredytować polskie Breast Cancer Units (BCU). Na razie w Polsce takich ośrodków jest 5, wszystkie certyfikowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne SIS.
- Wykazano, że dzięki scentralizowanym, skoordynowanym i wielodyscyplinarnym ośrodkom diagnostyki i leczenia raka piersi nastąpiła poprawa wyników leczenia chorych na ten nowotwór – mówi prof. Arkadiusz Jeziorski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej. – Organizowanie BCU jest jedynym sposobem na poprawę efektów leczenia chorych na raka piersi w Polsce.

W raku piersi chirurgia stanowi metodę dominującą, jednak nie obywa się bez współpracy z onkologiem klinicznym oraz radioterapeutą. Jak podkreśla prof. Jeziorski to chirurg decyduje co dalej będzie się działo z chorą, ale chirurgia bez konsultacji z onkologiem klinicznym oraz radioterapeutą a także rehabilitantem i psychologiem nie osiągnie samodzielnie sukcesu klinicznego, którym jest nie tylko przeżycie, ale także jakość życia.

Na razie w Polsce problemem pozostaje zbyt późna wykrywalność raka piersi, co może determinować późniejsze postępowanie z chorą. Przyczyną takiej sytuacji jest brak narodowego programu badań przesiewowych. Programy są, ale regionalne, tymczasem należałoby screening ogólnopolski skoordynować z pracą ośrodków onkologicznych.

- Bolączką naszą jest właśnie brak koordynacji działań – mówi prof. Jeziorski. – Oczywiście obecnie, dzięki wprowadzeniu konsyliów, system oferuje więcej możliwości, bo to konsylia decydują o kolejności leczenia, ale nadal brakuje ośrodków kształcących lekarzy chirurgów oraz zespoły medyczne właśnie pod kątem koordynacji działań. Co więcej zarówno Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, jak i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej wydaje własne zalecenia dotyczące raka piersi, gdy tymczasem powinny być one wspólne.

Późne rozpoznanie oraz niewielu chirurgów (około 700 chirurgów-onkologów w Polsce) wpływa na odsetek operacji oszczędzających, który w Polsce w najlepszych ośrodkach wynosi około 50 procent, podczas gdy na Węgrzech – 65, w Niemczech w najlepszych ośrodkach 85, w Turcji – 75 procent. Brakuje także wsparcia systemowego, ponieważ procedury chirurgii onkologicznej są niedoszacowane, oddziały przynoszą straty, a NFZ płaci tak samo za mastektomię i operację oszczędzającą.

Unia Europejska dąży do ujednolicenia standardów opieki nad kobietami chorymi na raka piersi. Stosowną rezolucję w tej sprawie wydał już Parlament Europejski. Zdaniem prof. Jeziorskiego ważne, aby dążyć do tego, żeby chirurgia piersi stała się elementem medycyny personalizowanej i dlatego należy tworzyć placówki dedykowane leczeniu raka piersi. Priorytetami konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej są poprawa płatności za procedury, poprawa organizacji pracy chirurgów, kwestia profilaktycznej mastektomii.

Dzisiejsze technologie, w szczególności sekwencjonowania NGS dają możliwość wykrywania ryzyka zachorowania na raka piersi uwarunkowanego genetycznie.

- Diagnostyka genetyczna powinna być standardem w raku piersi – mówi dr Małgorzata Stawicka, genetyk – Tym bardziej, że są odkrywane nowe geny odpowiedzialne na ryzyko zachorowania. Nie można wykluczyć, że w rodzinie kobiety, w której u bliskich krewnych nie pojawia się nosicielstwo, nie jest ono obecne w dalszej rodzinie.

Kobietom chorym na raka piersi pomagają Amazonki. 1200 ochotniczek odwiedza szpitale i dzieli się swymi doświadczeniami z chorymi, które przeszły zabieg chirurgiczny.

- Usiłujemy przełamywać tabu na temat raka piersi i to się udaje, choć kobiety nadal boją się mówić o swoich problemach . W szczególności zaawansowany rak piersi stanowi problem komunikacyjny. My staramy się przekonać, że to kolejny etap w życiu , choroba przewlekła, z którą kobieta ma prawo żyć godnie – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Podczas konferencji „Rak Piersi – Onkologia i Plastyka” „Złoty Łuk” Amazonek otrzymał prof. Dawid Murawa z Poznania. Uhonorowani zostali przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za krzewienie idei pracy organicznej dr Marek Budner, dr Jerzy Kolasiński, dr Maciej Kuczyński, prof. Jerzy Jankau, prof. Dawid Murawa i prof. Zbigniew Nowecki.

W Polsce BCU powstały w Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.