Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta zaprasza na „Ogólnopolski Kongres - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – Workshops”

Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.02.2020
 
 
– Program konferencji jest tak przygotowany, że każdy lekarz ginekolog znajdzie dla siebie coś interesującego, w czym chciałby się specjalizować i poszerzać swoje umiejętności praktyczne – mówi prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik naukowy „Ogólnopolskiego Kongresu - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – Workshops”.
27 i 28 marca w Warszawie odbędzie się „Ogólnopolski Kongres - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny – Workshops”. Do kogo skierowana jest wydarzenie?
- Do lekarzy specjalistów w ginekologii, którzy poszukują praktycznej wiedzy i rozwiązań, chcących implementować je w swojej praktyce ginekologicznej. Konferencja może być także interesująca dla rezydentów, którzy poprzez udział w warsztatach będą mogli doskonalić umiejętności i podnieść jakość usług medycznych, lepiej służąc w ten sposób swoim pacjentkom.

Konferencja została podzielona na dziewięć szczegółowych obszarów, z którymi ginekolodzy mogą mieć do czynienia w swojej praktyce. Czy każdy lekarz ginekolog powinien posiadać tak szeroką wiedzę?
- Położnictwo i ginekologia, to bardzo obszerna dziedzina wiedzy medycznej. Jest wiele podspecjalizacji i aby dobrze służyć pacjentkom, warto poznać całość tej wiedzy, gdyż nigdy nie wiadomo, z czym zwróci się do nas kobieta w gabinecie ginekologicznym. Proszę pamiętać o tym, że znakomita część lekarzy ginekologów przyjmuje w poradniach i prowadzi prywatne gabinety, dlatego warto, żeby mieli szeroką wiedzę z dziedziny położnictwa i ginekologii. Program kongresu jest tak przygotowany, że każdy lekarz ginekolog znajdzie coś interesującego dla siebie, w czym chciałby się specjalizować i poszerzać swoje umiejętności praktyczne.

Czy kobieta z chorobami endokrynologicznymi to częsta pacjentka w gabinecie ginekologicznym?
- W związku z tym, że coraz więcej występuje schorzeń tarczycy, ginekolodzy coraz lepiej diagnozują zespół policystycznych jajników. Schorzenie to udaje się coraz szybciej diagnozować także dlatego, że dysponujemy dobrymi badaniami biochemicznymi. Potrafimy też dobrze leczyć tę przypadłość. Ponieważ pacjentek z wygaszaniem funkcji jajników przybywa, mamy również więcej kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Osobny warsztat poświęcony będzie chirurgii małoinwazyjnej. Czy każdy ginekolog powinien wiedzieć, jak przeprowadzić zabiegi małoinwazyjne i czy każdy taki zabieg może być przeprowadzony w gabinecie ginekologicznym?
- Każdy ginekolog powinien znać zakres operatywny chirurgii małoinwazyjnej, gdyż kobiety są zainteresowane coraz częściej takimi zabiegami, dlatego ginekolodzy winni wiedzieć, jak postępować z takimi pacjentkami i gdzie je kierować.

Będzie też blok poświęcony menopauzie. Wiele narosło nieporozumień, jeśli chodzi o terapię hormonalną w menopauzie...
- Tak, ale dzisiaj już mamy jasność, że terapia hormonalna jest wskazana w menopauzie. Żyjemy coraz dłużej i aby to życie było dobrej jakości, należy mieć zdrowe kości, dobrze zabezpieczony układ naczyniowo-sercowy, a w przypadku ciężkich dolegliwości związanych z menopauzą – odpowiednio dobraną terapię hormonalną. Dlatego opieka nad pacjentką w tym okresie jest jednym z podstawowych obowiązków lekarzy ginekologów.

Sporo miejsca w programie poświęcono onkologii. Czy ginekolodzy są przygotowani do prowadzenia pacjentki z chorobą onkologiczną?
- Szkolimy ginekologów w tym zakresie już od wielu lat, ponadto w kraju mamy też ginekologów z podspecjalizacją onkologiczną. W tym obszarze wiedzy medycznej nastąpił duży postęp, wiemy, że szybkie rozpoznanie i przeprowadzenie pacjentki przez wszystkie procedury powoduje, że diagnoza raka dziś nie musi oznaczać katastrofy. Wobec tego wszyscy lekarze ginekolodzy powinni posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu. Musimy też mówić o antykoncepcji w ginekologii onkologicznej, bo nie można tych kobiet przecież skazywać na bezdzietność.

Ostatnimi czasy modne stały się zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Czy wśród ginekologów istnieje zainteresowanie tym obszarem?
- W ginekologii estetycznej istnieją dwa nurty: naprawczy i upiększający. Dla komfortu zdrowia psychicznego, jeśli pacjentka życzy siebie korekty którejś części ciała, są duże możliwości. Zabiegów tych nie powinien wykonywać specjalista medycyny estetycznej, ale ginekolog specjalizujący się w zabiegach medycyny estetycznej, bo tylko on ma niezbędną wiedzę z zakresu anatomii narządów rozrodczych. Dlatego tym zagadnieniom poświęcimy na kongresie oddzielny workshop.

Konferencja „Ogólnopolski Kongres - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny” odbędzie się 27 i 28 marca 2020 r. w Warszawie. Więcej o wydarzeniu na stronie: www.termedia.pl/Konferencja-Ogolnopolski-Kongres-Praktyczny-Gabinet.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe