Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Protokół oczyszczania ogranicza infekcję w miejscu cesarskiego cięcia

Autor: Karolina Zientarska |Data: 15.12.2020
 
 
Oczyszczanie pochwy przy jednoczesnym stosowaniu azytromycyny znacznie zmniejszył liczbę infekcji w miejscu operacji (SSI) po cięciu cesarskim.
„Infekcje miejsca operowanego po cięciu cesarskim są częstsze, jeśli pacjentka ma pęknięte błony komórkowe” - powiedziała podczas wirtualnego spotkania American College of Obstetricians and Gynecologists w 2020 roku dr Johanna Quist-Nelson z University of North Carolina, Chapel Hill.

Quist-Nelson podkreśla, że w szczególności dwie opcje terapeutyczne zmniejszają ryzyko ZMO (Zakażenia Miejsca Operowanego) po cięciu cesarskim - jest to oczyszczanie pochwy i azytromycyna podawana jako dodatek do antybiotyków przedoperacyjnych.

Naukowcy dodali oczyszczanie pochwy do protokołu zapobiegania SSI w styczniu 2017 r., a zastosowanie azytromycyny w marcu 2018 r. Oczyszczanie pochwy obejmowało 30-sekundowe czyszczenie od przodu ku tyłowi przed umieszczeniem cewnika. Azytromycynę podawano w dawce 500 mg dożylnie, oprócz antybiotyków przedoperacyjnych, w ciągu godziny po cięciu cesarskim.

Do badania zakwalifikowano łącznie 1033 cięcia cesarskie z powodu rozpoczęcia akcji porodowej lub pęknięcia membran.

Odsetek ZMO wyniósł 22% w grupie standardowej opieki po cesarskim cięciu, 17% w grupie oczyszczania pochwy i 15% w grupie oczyszczania pochwy z azytromycyną. W podziale na rodzaj zakażenia, silne SSI nie wystąpiło w grupie oczyszczania pochwy lub oczyszczania z azytromycyną w porównaniu z 2% w grupie standardowej opieki ( P = 0,009). Ponadto zapalenie błony śluzowej macicy było znacznie niższe w grupie z czyszczeniem (10%) i grupie z czyszczeniem i azytromycyną (11%) w porównaniu z grupą standardowej opieki (16%).
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe