
Przezpochwowa ablacja w leczeniu mięśniaków
Najnowsza metoda usuwania mięśniaków macicy wykorzystuje unikatową i minimalnie inwazyjną metodę przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA. Pacjentki mogą się jej poddać w poznańskim szpitalu, który jako pierwszy w Polsce zaczął stosować tego typu zabiegi.
W połowie ubiegłego roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg usuwania mięśniaków macicy, wykorzystując unikatową i minimalnie inwazyjną metodę przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA.
Mięśniaki mogą powodować problemy z zajściem w ciążę
– Mięśniaki macicy to najczęściej występujący u kobiet rodzaj łagodnych guzów zlokalizowanych w mięśniu macicy. Szacuje się, że schorzenie dotyczy aż 50 procent kobiet w Polsce – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej.
– To poważny problem, zwłaszcza że aż połowa kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki, jest w wieku rozrodczym – dodaje.
Mięśniaki często nie dają szczególnych objawów. Jeśli takie występują, mogą to być np.:
- obfite, nieregularne miesiączki,
- krwawienia i plamienia między miesiączkami,
- dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza,
- częstsze oddawanie moczu, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia.
Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Zdarza się także, że mięśniaki powodują trudności z donoszeniem ciąży, mogąc być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych.