Specjalizacje, Kategorie, Działy
fot. Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

Senacka Komisja Zdrowia popiera obowiązkowe badania USG piersi u ciężarnych

Udostępnij:
Apel o obowiązkowego badania USG piersi dla kobiet w I trymestrze ciąży wystosowali do parlamentarzystów prof. Tomasza Szczepański rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Tadeusz Urban prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Średnio u jednej na 1000 ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową, najczęściej już po porodzie.
Prof. Tomasz Szczepański i dr Tadeusz Urban w swoim apelu proszą o wystosowanie w tej sprawie interpelacji do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak zaznaczają w piśmie do parlamentarzystów wystarczy niewielka zmiana w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w zakresie świadczeń w opiece ambulatoryjnej nad ciężarną z dn. 16.08.2018 r. i uruchomienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na sfinansowanie tych badań.
Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest to, że Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo.

Zdaniem autorów apelu czas obalić mit, że ciąża i karmienie piersią chronią przed rakiem. Z danym Fundacji Rak’n’Roll wynika, że każdego roku w Polsce na raka zachoruje 400 kobiet spodziewających się dziecka a ta liczba stale rośnie. Średnio u jednej na 1000 ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową. 75 proc. przypadków raka piersi diagnozowanych jest dopiero po porodzie, co drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie.

W apelu podkreślono też, że pandemia COVID-19 trwa i mocno obciąża system ochrony zdrowia. Jednak nie można zapominać, że nowotwory nie zniknęły i nadal zbierają swoje śmiertelne żniwo. A dzięki profilaktyce można znacząco ograniczyć zagrożenie.

Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) przypomniała, że kobiety w ciąży mają wykonywane badanie USG, ale nie jest ono obowiązkowe i nie zawsze jest przeprowadzane.

Za poparciem apelu głosowało 5 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 3 senatorów. Tym samym zostanie on przekazany ministrowi zdrowia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.