Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Techniki wspomaganego rozrodu bez negatywnego wpływu na poczęte w ten sposób dzieci

Udostępnij:
Międzynarodowy zespół naukowy dokonał metaanlizy 25 badań kohortowych dotyczących dzieci pochodzących z poczęcia przy użyciu technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology – ART). Dotyczyły one rozwoju fizycznego i stanu organizmu ze szczególnym naciskiem na otyłość i choroby metaboliczne z niej wynikające.
Techniki ART to grupa różnorodnych metod mających na celu uzyskanie zdrowej ciąży z pominięciem jednego lub kilku naturalnych jej etapów, od wytrysku nasienia po transfer komórki jajowej lub blastocysty do jajowodu albo jamy macicy.

Metaanaliza objęła 26 badań populacyjnych z krajów europejskich (20 różnych badań), Australii (2) oraz po jednej z Nowej Zelandii, Chin, Singapuru i Kanady w ramach badań prowadzonych przez nowo utworzone konsorcjum zajmujące się badaniem technologii i bezpieczeństwa technik wspomaganego rozwoju Assisted Reproductive Technology and Future Health (ART-Health). Przebadano łącznie 158 066 dzieci (z czego 4329 zostało poczętych przy użyciu ART), urodzonych w latach 1984–2018, przy czym większość dzieci urodziła się po 2002 roku.

W analizach wzięto pod uwagę wskaźniki wzrostu i otyłości, pozyskując dane o rozwoju od 6. miesiąca do 27,4 roku życia oraz porównano z danymi pochodzącymi od 150 tys. dzieci poczętych naturalnie. Ogólnie autorzy wyliczyli, że na całym świecie przez 40 lat urodziło się 8 mln dzieci poczętych dzięki zastosowaniu różnych technik ART.

Stwierdzono, że dzieci poczęte przy użyciu technik ART są przy urodzeniu lżejsze, mniejsze i mają szczuplejszą budowę niż poczęte drogą naturalną, co jednak wyrównuje się w następnych etapach życia. Zjawisko to nie występuje przy poczęciu, gdy wykorzystywane są zamrożone zarodki. Wcześniejsze badania wykazywały zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa u dzieci poczętych za pomocą ART, a także różnice w masie ciała dzieci poczętych przy użyciu zarodków lub zarodków mrożonych. Jednak tylko kilka badań dotyczyło długoterminowego rozwoju, który okazał się prawidłowy, nieodbiegający od dzieci poczętych naturalnie. U dzieci poczętych dzięki ART nie występuje też problem niedowagi urodzeniowej czy skarlenia, a niewielkie różnice w tym zakresie w stosunku do dzieci poczętych naturalnie szybko się wyrównują.

Zauważono natomiast, że dzieci poczęte przez ART łatwiej rozwijają we wczesnej dorosłości otyłość, ale jak stwierdzili sami naukowcy, problem ten wymaga dokładniejszego zbadania, bowiem nie znaleziono wyjaśnienia, z czego to wynika, zaś dane wyjściowe były nieprecyzyjne, zwłaszcza dotyczące okresu wczesnej dorosłości, kiedy nie wykonuje się już częstych badań kontrolnych. Konieczne stają się także dokładniejsze badania rodziców dzieci z ART, ponieważ obecne wykonywane są wyłącznie pod kątem płodności i nie odzwierciedlają stanu ich zdrowia.

Opracowanie: Marek Meissner
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.