Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W Sosnowcu 160 par skorzysta z dofinansowania do in vitro

Źródło: Portal Samorządowy
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 26.03.2021
 
 
Samorząd miejski wyłonił cztery kliniki, które w tym roku będą udzielały mieszkańcom miasta świadczeń medycznych z tego zakresu. W ostatnich latach z pomocy w Sosnowcu skorzystało już 139 par, urodziło się 23 dzieci, kolejne pary oczekują dziecka.
– Podtrzymujemy wsparcie finansowe miasta i nadal rocznie będziemy przeznaczać około 200 tys. zł, a więc w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024" zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi edycjami. Są one wynikiem ewaluacji programu. Wprowadzono np. dodatkowe kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynikało bowiem, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku kobiety, określonego na 23-40 lat. W przypadku medycznego uzasadnienia może to uczynić lekarz zatrudniony przez podmiot realizujący program. W jednej z poprzednich edycji o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.

Sosnowiec wdrożył miejski program dofinansowania in vitro w 2017 r. jako drugi samorząd w województwie śląskim. Pierwsza na taki krok zdecydowała się Częstochowa, która dopłaca mieszkańcom do takich zabiegów już dziewiąty rok. W grudniu ubiegłego roku roku częstochowscy radni zdecydowali, że program będzie kontynuowany w kolejnych trzech latach. Do tej pory dzięki wsparciu przez miasto zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego urodziło się 53 dzieci.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe