Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Udostępnij:
Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. rokiem życia są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotania przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Naukowcy z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 1,4 mln kobiet, z których 2 proc. przeszło menopauzę przed 40. rokiem życia (średnio w wieku 36,7 roku).

Badacze zaobserwowali, że im szybciej występowała menopauza, tym większe było ryzyko pojawienia się niewydolności serca i migotania przedsionków po 60. roku życia.

U kobiet, które przeszły menopauzę przed 40. rokiem życia, ryzyko niewydolności serca było o 39 proc. większe, a ryzyko migotania przedsionków o 11 proc. większe w porównaniu z kobietami, u których menopauza wystąpiła po 50. roku życia.

Przedwczesna menopauza (przed 40. rokiem życia) występuje u 1 proc. kobiet. Dotychczasowe badania wskazywały, że zarówno przedwczesne, jak i wczesne (przed 45. rokiem życia) klimakterium ma związek z większym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak niewiele było dowodów na zwiększone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca.

Choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet rozwijają się zazwyczaj ok. 10 lat później niż u mężczyzn. Jest to związane z korzystnym działaniem estrogenu. Zaprzestanie miesiączkowania i spadek poziomu tego hormonu sprawia jednak, że kobiety stają się bardziej podatne na choroby serca.

– Kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy muszą mieć świadomość, że są w większym stopniu niż ich rówieśniczki narażone na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Może to stanowić motywację do zmiany nawyków ma zdrowsze – mówi dr Ga Eun Nam.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.