Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

We Wrocławiu powstało centrum pomocy dzieciom ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Na Dolnym Śląsku rozpoczęło działalność pierwsze w tym regionie Centrum Diagnostyki i Terapii FAS. Dzieci i młodzież obciążone spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych otrzymają w nim bezpłatną i kompleksową opiekę medyczną.
W Dziennym Ośrodku Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu powstało Centrum Diagnostyki i Terapii FAS, w którym dzieci i młodzież obciążone spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych otrzymają bezpłatną opiekę medyczną.

– To pierwsza w naszym regionie placówka skupiona na pacjentach obciążonych spektrum FAS. Centrum oferuje bezpłatną diagnostykę oraz terapię. Dzieci, które w okresie prenatalnym były eksponowane na alkohol, mogą mieć różne trudności rozwojowe. Dlatego stworzyliśmy miejsce, które zapewni im kompleksowe wsparcie specjalistów, takich jak: lekarz pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog oraz logopeda. Chcemy, aby mieszkańcy mieli możliwość skorzystania ze świadczeń, jakich dotąd nie było na Dolnym Śląsku – wyjaśnił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) to nieuleczalny, niegenetyczny zespół chorobowy, który może wystąpić u dzieci matek, które spożywały alkohol w czasie ciąży. Prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych.

Dzieci mogą mieć różne trudności rozwojowe: upośledzenie uczenia się – często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia w komunikacji językowej, zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego, nadpobudliwość oraz inne problemy somatyczne – zmiany dysmorficzne twarzy i inne deformacje, niedorozwój narządów oraz problemy ze wzrokiem, słuchem czy też wady serca. Zaburzeniom związanym z FASD można zapobiec poprzez całkowitą abstynencję kobiet w ciąży.

– Uruchomienie centrum ma na celu poprawę jakości oraz zwiększenie liczby rozpoznań FASD wśród dzieci z grup ryzyka. Diagnoza postawiona w pierwszych latach życia zwiększa szansę na wprowadzenie skutecznej terapii i efektywnego systemu wsparcia, tak by osoba chora mogła funkcjonować samodzielnie i na jak najwyższym poziomie. Diagnoza musi być przeprowadzana w sposób multidyscyplinarny, z uwzględnieniem zaburzeń współwystępujących, co zapewnia nasze centrum – mówił Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Centrum Diagnostyki i Terapii FAS świadczy bezpłatną opiekę dla dzieci i młodzieży od 3. do 18. roku życia z podejrzeniem zaburzeń ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Ośrodek zapewnia kompleksową opiekę zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą: lekarz pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog oraz logopeda. Pacjentom ze zdiagnozowanym FASD oferuje terapię dostosowaną do ich potrzeb, a rodzinom wsparcie na każdym etapie procesu leczenia.

Funkcjonowanie Centrum w całości finansowane jest ze środków budżetu województwa dolnośląskiego.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.