SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wkładka domaciczna zwiększa ryzyko powikłań
 
Naukowcy twierdzą, że kobiety, które zaszły w ciążę podczas stosowania antykoncepcji wewnątrzmacicznej (IUD), mają większe ryzyko przedwczesnego porodu, małej masy urodzeniowej dziecka, infekcji bakteryjnych lub utraty płodu. Badania zostaną zaprezentowane podczas 38. Dorocznego Spotkania Towarzystwa Maternity-Fetal w Dallas od 29 stycznia do 3 lutego.
IUD są najbardziej popularną formą odwracalnej antykoncepcji na całym świecie. Prawie tak samo skuteczna jak sterylizacja, ale nie tak trwała, jest ona preferowaną metodą kontroli urodzeń dla 23 procent kobiet stosujących antykoncepcję, wynika z raportu ONZ na temat światowego stosowania antykoncepcji z 2015 roku.
Wkładka jest rozpoznawana jako ciało obce przez macicę, co wywołuje reakcję zapalną, która utrudnia wszczepienie nasienia. Dodanie miedzi lub progesteronu zwiększa tę odpowiedź i stymuluje dalsze bariery, które hamują plemniki w wiązaniu się z komórką jajową. Ryzyko niepowodzenia IUD jest najwyższe w ciągu pierwszego roku od założenia.
U kobiet, które zaszły w ciążę z wkładką domaciczną, częściej występowały jedno lub więcej działań niepożądanych, w tym:
- wcześniejszy poród
- infekcja bakteryjna (zapalenie błon płodowych) - Prawie pięć procent osób, które usunęły swoją wkładkę domaciczną i 2,7 procent osób, które ją zachowały rozwinęło infekcję bakteryjną.
- Niska waga urodzeniowa - u 11,3 procent, kobiet, które usunęły wkładkę i 12,1 procent, które zatrzymały IUD.
- Śmiertelność okołoporodowa - Dwa procent, którzy usunęli swoją wkładkę i 1,3 procent, którzy zachowali swoją wkładkę, straciło płód w stosunku do 0,5 procent bez wkładki.
Ze względu na podwyższone ryzyko ciężkich, niekorzystnych powikłań okołoporodowych, zaleca się uważne monitorowanie wszystkich kobiet, które wybrały tą metodę antykoncepcji -ostrzegają autorzy badania.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe