Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ACC 2021: Wpływ statyn na COVID-19

Udostępnij:
W serii badań obserwacyjnych chorych na COVID-19 stosowanie statyn wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów.
W badaniu INSPIRATION-S stwierdzono, że podawanie pacjentom z COVID-19 przyjętym na intensywną terapię atorwastatyny w dawce 20 mg na dobę nie skutkowało istotnym zmniejszeniem ryzyka zakrzepicy żylnej lub tętniczej ani nie zmniejszało śmiertelności z jakiejkolwiek innej przyczyny w porównaniu z placebo. Badanie przeprowadzono w 11 szpitalach w Iranie w celu zbadania różnych strategii przeciwzakrzepowych i stosowania atorwastatyny u pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii (OIT).

Pojawiła się jednak sugestia dotycząca korzyści w innej grupie pacjentów, tych których leczenie rozpoczęło się w ciągu siedmiu dni od wystąpienia objawów COVID-19.

Badanie zostało zaprezentowane przez dr Behnooda Bikdeli z Brigham and Women's Hospital w Bostonie na sesji naukowej American College of Cardiology (ACC) 2021 (online). Prelegent wyjaśnił, że COVID-19 charakteryzuje się silną odpowiedzią immunologiczną i istnieje możliwość wystąpienia stanów zakrzepowych z powodu zwiększonej aktywacji śródbłonka i stanu prozakrzepowego. W tym kontekście zasadne było myślenie o statynach jako przydatnych w COVID-19, ponieważ uważa się, że oprócz działania obniżającego poziom lipidów mają one również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.

Przypomnijmy, że w opublikowanym kilka lat temu badaniu HARP-2 analizowano pozytywny wpływ symwastatyny na zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), gdy stwierdzono, że w grupie pacjentów z hiperzapalnym ARDS zażywających symwastatynę nastąpił spadek śmiertelności w porównaniu z placebo.

Ponadto w serii badań obserwacyjnych chorych na COVID-19 stosowanie statyn wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.