Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 dzieci od 6. miesiąca życia zapadnie, gdy preparat będzie dostępny

Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 15.11.2022
 
 
– Barierą w podjęciu decyzji o szczepieniu najmłodszych dzieci przeciw COVID-19 w Polsce, a także w innych państwach Europy jest kwestia dostaw. Ich terminy cały czas są przesuwane – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
W połowie października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Pfizera u dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, natomiast szczepionką Moderny u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Wcześniej szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego roku życia, zaś Moderny od szóstego roku życia.

– Barierą w podjęciu decyzji o szczepieniu najmłodszych dzieci przeciw COVID-19 w Polsce, a także w innych państwach Europy jest kwestia dostaw. Mamy dopuszczenie EMA, mamy opinię zespołu ds. szczepień, ale nie mamy stuprocentowych informacji, kiedy będą dostawy. Dotychczas cały czas są one przesuwane. Jak będzie potwierdzona dostawa, będzie komunikat dotyczący konkretów podawania szczepionki – powiedział minister.

EMA informowała, że dzieciom od szóstego miesiąca do czwartego roku życia produkt Pfizera można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z trzech dawek. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie trzech tygodni, a trzecią co najmniej 8 tygodni po drugiej dawce. Dzieciom od szóstego miesiąca do piątego roku życia szczepionkę Moderny można podawać jako szczepienie pierwotne składające się z dwóch dawek w odstępie czterech tygodni.

W przypadku dzieci w tych grupach wiekowych obie szczepionki podaje się w postaci zastrzyków w mięsień ramienia lub uda. W Polsce od początku szczepień dla dzieci kontraktuje się wyłącznie szczepionkę Pfizera, gdyż dostawy zabezpieczają z naddatkiem całą populację dzieci.

Zalecenia EMA trafiają do Komisji Europejskiej, która wydaje ostateczne decyzje odnośnie do państw Unii Europejskiej. Organy krajowe określą, komu i kiedy zaleca się szczepienie, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wskaźniki zakażeń i hospitalizacji, ryzyko dla wrażliwych populacji, zasięg szczepień i dostępność szczepionek.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia zawsze podejmowało decyzje, które były zgodne z rekomendacjami EMA.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.