Specjalizacje, Kategorie, Działy
Adam Guz/KPRM

Do Polski dotarło 300 tys. kolejnych dawek szczepionki

Udostępnij:
Rząd zapowiedział dystrybucję szczepionki przeciwko COVID-19. 28 grudnia do Polski przyleciało 300 tysięcy kolejnych dawek. Wkrótce trafią one do ponad 250 szpitali. Polska jest w pierwszej grupie państw UE, które szczepią swoich obywateli.
Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski 25 grudnia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w kraju, w których prowadzone są teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. W trakcie etapu „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych, także studenci kierunków medycznych. Natomiast 28 grudnia do Polski dotarła kolejna dostawa – 300 tys. dawek, które wystarczą dla 150 tys. pacjentów.

– Rozpoczynamy szeroką dystrybucję szczepionki przeciwko COVID-19. Walka z wirusem to walka o każdą godzinę, o każdy dzień. Dlatego zdecydowaliśmy się być w pierwszej grupie państw, które szczepią obywateli ­– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego na lotnisku im. Fryderyka Chopina. Premier dodał też, że Polska wchodzi w nową fazę walki z koronawirusem. Podczas największej od lat operacji logistycznej szczepionki będą mogły trafić w sumie do ok. 30 mln obywateli. Jest to operacja powrotu do życia sprzed pandemii. Zaapelował do medyków i innych obywateli, aby zapisywali się do szczepień. Zapewnił, że jest to bardzo prosty proces, a szczepienie jest dziś najlepszym antidotum na wirusa.

Szczepienia medyków
Do 28 grudnia trwały zapisy na szczepienia dla lekarzy. Do tego dnia szpitale węzłowe miały czas na zebranie list chętnych. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Również do 28 grudnia trwało zbieranie list personelu i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, którzy chcą skorzystać ze szczepień. Do tego terminu na szczepienie mogły się również zgłaszać pracownicy uzdrowisk i szpitali niewęzłowych, np. onkologicznych. Dotyczyło to również personelu niemedycznego. Ci, którzy nie zrobią tego w fazie „0”, będą mogli zaszczepić się później na ogólnych zasadach.

Szczepienie w ZOL-ach, uzdrowiskach i szpitalach niewęzłowych będzie zorganizowane na miejscu, w tych placówkach.

Od połowy stycznia dostępna dla wszystkich
Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Rozpoczęła się kampania informacyjna #SzczepimySię – działa strona o szczepieniach, w mediach będą też pojawiać się spoty na ten temat.

– Nie warto czekać. Zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. Szczepionka to szansa na wyzwolenie się z epidemii. Pracowały nad nią sztaby naukowców na całym świecie. Warto zaufać nauce. Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień czas wyrzeczeń może się skończyć. Ważne jednak, aby szczepionkę przyjęło jak najwięcej osób – powiedział premier Morawiecki.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.