Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

GSK i CureVac opracują szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 11.02.2021
 
 
Firmy chcą opracować potencjalną wielowalentną szczepionkę do walki z pandemią i ogniskami endemicznymi, która będzie działać na nowo pojawiające się warianty.
Prace rozwojowe mają się rozpocząć natychmiast, tak aby szczepionkę można było udostępnić już w 2022 r., o ile tylko uzyska rejestrację. GSK wesprze również produkcję do 100 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 pierwszej generacji firmy CureVac, CVnCoV, w 2021 r.

Dzięki tej nowej wyłącznej umowie na wspólne prace rozwojowe firmy GSK i CureVac posłużą się swoimi zasobami i wiedzą specjalistyczną w realizacji prac badawczo-rozwojowych nad szeregiem nowoczesnych potencjalnych szczepionek na bazie mRNA, wielowalentnych i monowalentnych, oraz w produkcji takich szczepionek. Celem tych prac jest zaoferowanie szerszej ochrony przed różnymi wariantami wirusa SARS-CoV2 i zapewnienie szybkiej reakcji na ewentualne pojawianie się nowych wariantów w przyszłości. Program prac rozwojowych rozpocznie się natychmiast – przyjęto za cel wprowadzenie szczepionki do użycia w 2022 r., o ile zostanie dopuszczona do obrotu przez właściwe organy.

Pojawianie się coraz to nowszych wariantów wirusa, które mogą powodować zmniejszenie skuteczności szczepionek pierwszej generacji przeciw COVID-19, wymaga przyspieszenia działań nad opracowywaniem szczepionek przeciw nowym wariantom, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju pandemii. Te szczepionki nowej generacji przeciw COVID-19 mogą zostać wykorzystane do ochrony osób, które nie zostały wcześniej zaszczepione, lub do szczepień przypominających, gdyby się okazało, że poszczepienna odporność na COVID-19 zmniejsza się z czasem. Ponadto w ramach nawiązanej współpracy zostanie przeprowadzona ocena prac rozwojowych nad nowymi szczepionkami na bazie mRNA chroniących przed wieloma różnymi wirusami powodującymi choroby dróg oddechowych, w tym COVID-19.

Te wspólnie prowadzone prace będą się opierać na potencjalnej szczepionce pierwszej generacji przeciw COVID-19 firmy CureVac – CVnCoV – która aktualnie jest poddawana badaniu klinicznemu fazy 2b/3. Istotne znaczenie będą miały: zdolność firmy CureVac do optymalizacji mRNA – tak aby uzyskać silną odpowiedź immunologiczną po szczepieniu, możliwości technologiczne wytwarzania szczepionki oraz stabilność uzyskanego produktu w standardowych warunkach zimnego łańcucha transportu i przechowywania szczepionek w temperaturze 2–8°C. Platforma firmy CureVac jest wyjątkowo dobrze dostosowana do projektowania wielowalentnych szczepionek wywołujących zrównoważoną odpowiedź immunologiczną po zastosowaniu niewielkiej dawki mRNA.

Emma Walmsley, dyrektor generalna firmy GSK, stwierdziła: – Jesteśmy przekonani, że szczepionki następnej generacji odegrają kluczową rolę w toczącej się walce z COVID-19. Ta nowa współpraca jest zbudowana wokół naszych istniejących powiązań z firmą CureVac. Oznacza, że połączymy nasze osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii mRNA i szczepionek, aby wspomóc i przyspieszyć prace rozwojowe nad nowymi potencjalnymi szczepionkami przeciw COVID-19. Równocześnie wesprzemy też produkcję szczepionek firmy CureVac pierwszej generacji, dzięki produkcji 100 milionów dawek w 2021 r.

Franz-Werner Haas, dyrektor generalny firmy CureVac, powiedział: – Z przyjemnością będziemy dalej rozwijać istniejące powiązania z firmą GSK, na mocy nowej umowy o wspólne prace rozwojowe nad naszymi szczepionkami następnej generacji na bazie mRNA, w tym nad naszą aktualną potencjalną szczepionką CVnCoV. Z pomocą solidnego zaplecza firmy GSK jako wieloletniego producenta szczepionek uzyskamy odpowiednie narzędzia, aby walczyć z przyszłymi zagrożeniami zdrowotnymi dzięki nowoczesnym szczepionkom.

W ramach nowo nawiązanej współpracy firma GSK wesprze również produkcję potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19 pierwszej generacji firmy CureVac, CVnCoV, która aktualnie jest poddawana badaniom klinicznym fazy 2b/3. Z wykorzystaniem prężnie działającej sieci zakładów produkcyjnych w Belgii firma GSK pragnie wesprzeć produkcję do 100 milionów dawek szczepionki w 2021 r.

Zgodnie z warunkami nowej umowy współpracy firma GSK będzie posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Szwajcarii i będzie miała wyłączne prawa do opracowania, wytwarzania i komercjalizacji szczepionki przeciw COVID-19 następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Firma GSK wpłaci zaliczkę w wysokości 75 mln euro, a następnie będzie przekazywać kolejne kwoty 75 mln euro po osiągnięciu określonych celów wyznaczonych w umowie.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe