Specjalizacje, Kategorie, Działy
WUM

Hełm do tlenoterapii dla chorych na COVID-19 – w trakcie badań klinicznych

Udostępnij:
Urządzenie to forma tlenoterapii i wsparcia oddechowego, która wydaje się być dobrą alternatywą dla innych metod wentylacji nieinwazyjnej, zwłaszcza ze względu na konieczność ograniczania bezpośredniego kontaktu z potencjalnie zakaźnym powietrzem wydychanym przez pacjenta.
Podstawową zaletą hełmu jest możliwość uzyskania odpowiednich, regulowanych w zależności od potrzeb wartości ciśnienia powietrza oraz stężenia tlenu wewnątrz hełmu, co ułatwia oddychanie pacjenta. Podłączenie linii tlenowej do układu dolotowego pozwala na stosowanie tlenu w stężeniu ponad 90 proc. Ponadto wyizolowanie pacjenta oraz filtrowanie wydychanego przez niego powietrza umożliwia ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejsza ryzyko zarażenia innych osób.

Opracowane przez badaczy z WUM, inżynierów z Politechniki Warszawskiej i z Wojskowej Akademii Technicznej urządzenie uzyskało zgodę prezesa URPL na dopuszczenie do użytku klinicznego. Umożliwi to naukowcom WUM natychmiastowe podjęcie badań klinicznych i leczenie pacjentów z ciężką postacią COVID-19 z wykorzystaniem tego innowacyjnego sprzętu.

Koncepcję hełmu do nieinwazyjnej wentylacji u pacjentów zarażonych koronawirusem opracował lek. Łukasz Wróblewski – anestezjolog z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM. Opierał się m.in. na zaleceniach międzynarodowych towarzystw intensywnej terapii dotyczących postępowania u pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19,

W prace nad tym nowym w Polsce rozwiązaniem zaangażowane są dwa zespoły inżynierskie – z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Wydziałem Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.