Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Hospitalizacja pacjentów z COVID-19 wymaga uporządkowania

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy z dyrekcjami szpitali wysokospecjalistycznych na temat kolejnych rozwiązań związanych z leczeniem chorych na COVID-19. Chodzi przede wszystkim o wypracowanie nowych zasad finansowania tych szpitali oraz doprecyzowanie kryteriów, zgodnie z którymi będą przyjmowani pacjenci.
– Od 15 września jesteśmy szpitalem wysokospecjalistycznym. Wcześniej zalecano nam dobre i złe rozwiązania, które próbowano wdrażać, aby zapewnić opiekę nad pacjentami covidowymi. Czekamy na dalsze decyzje ministra, bo są one niezbędne do uporządkowania opieki na pacjentami covidowymi. Konieczne jest też określenie relacji między szpitalami drugiego i trzeciego stopnia – mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Do tej pory głównymi placówkami, zajmującymi się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. Strategia walki z pandemią zmieniła system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należące do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 szpitali z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, zostało zakwalifikowanych do drugiego poziomu.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się 9 szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.