Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Obiecujące badania leku na COVID-19 do stosowania w domu

Udostępnij:
Zespół naukowców z Kanady przeprowadził randomizowane badanie kliniczne II fazy, w którym ocenił skuteczność i bezpieczeństwo peginterferonu lambda u pacjentów leczonych ambulatoryjnie z powodu łagodnego lub umiarkowanego COVID-19. Okazuje się, że lek przyśpiesza uzyskiwanie negatywnego wymazu u chorych leczonych w domu.
Interferon lambda 1 jest interferonem III typu zaangażowanym w niespecyficzną odpowiedź przeciwko wirusom układu oddechowego. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Toronto z Kanady przeprowadził randomizowane badanie kliniczne II fazy, w którym ocenili skuteczność i bezpieczeństwo peginterferon u lambda u pacjentów leczonych ambulatoryjnie z powodu łagodnego lub umiarkowanego COVID-19.

Do badania włączono pacjentów, u których czas objawów COVID-19 nie przekraczał siedem dni lub od pierwszego pozytywnego wymazu nie minęło siedem dni. Pacjentów losowo przydzielono do pojedynczej podskórnej iniekcji peginterferonu lambda lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów, którzy mieli negatywny wymaz w ciągu tygodnia po podaniu leku.

W sumie do każdej grupy zrekrutowano po 30 pacjentów. Do siódmego dnia od interwencji 80 proc. osób z grupy interwencyjnej i 63 proc. z grupy kontrolnej miało negatywny wymaz (p=0,15). W modelu regresji logistycznej skorygowanym o wiremię w momencie włączenia do badania, pacjenci, którzy otrzymali peginterferon lambda, mieli ponad czterokrotnie większą szansę uzyskania negatywnego wymazu w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia leczenia (OR=4,12; 95% CI: 1,15-16,73). Peginterferon lambda był dobrze tolerowany i w grupie interwencyjnej odnotowano jedynie niewielki wzrost stężenia aminotransferaz.

Badacze doszli do wniosku, że peginterferon lambda przyśpiesza uzyskiwanie negatywnego wymazu u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym COVID-19 leczonym w domu. Wyniki badania są bardzo zachęcające, jednak istnieje wątpliwość, czy peginterferon lambda w iniekcjach podskórnych mógłbyś zostać szybko wprowadzony do praktyki klinicznej. Ponadto nie wiadomo, czy pacjenci mogliby odnieść korzyść w postaci prewencji ciężkiego przebiegu COVID-19 lub śmierci. Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzebne są kolejne badania.

Opracował lek. med. Mikołaj Kamiński

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.