Specjalizacje, Kategorie, Działy

Osocze ozdrowieńców w walce z ciężkim przebiegiem COVID-19 – nowe inicjatywy w USA

Udostępnij:
Niedawno opisywaliśmy chińskie badania opublikowane na łamach JAMA, których autorzy zastosowali osocze pochodzące od ozdrowieńców zawierające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 do leczenia pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Sam pomysł zastosowania osocza ozdrowieńców nie jest nowy, jednakże to tej pory nie było wiadomo, na ile jest to skuteczne działanie w przypadku koronawirusa z Wuhan. Przeciwciała znajdujące się w podanym osoczu uruchamiają odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw wirusowi, co prawdopodobnie przyśpiesza i łagodzi infekcję. Zaznaczamy, że efekt jest prawdopodobny, gdyż do tej pory nie ma wiarygodnych badań klinicznych z randomizacją. Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America ukazała się podobna praca dotycząca 10 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, którym przetoczono 200 ml osocza. Wiremia ustąpiła w siódmym dniu po zastosowaniu leczenia, a poprawę kliniczną zauważono już trzecim dniu.

Jak podaje Antonio Regalado z MIT Technology Review, amerykańskie szpitale poszukują ozdrowieńców, aby wykorzystać ich osocze w leczeniu ciężkich przypadków. Wymagane jest, aby pacjent w pełni wyzdrowiał. FDA zaleca, że nie powinno się pobierać krwi wcześniej niż po 14 dniach od ustąpienia objawów infekcji. Na stronie covidplasma.org znajdują się informacje na temat dawstwa osocza opracowane przez The America Association of Blood Banks.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.