Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Gut: Skok zachorowań na COVID-19 wynika z późnego zgłaszania się do lekarza

Udostępnij:
W środę 17 listopada resort zdrowia podał, że badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 463 osoby z COVID-19. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii. W ocenie wirusologa prof. Włodzimierza Guta taka liczba zakażeń może być efektem tego, że przez wolne listopadowe dni zakażone osoby opóźniały zgłoszenie się do lekarza.
– Im później zakażony się zgłosi, tym więcej osób zakaża, bo zgłoszenie wiąże się z izolacją. Jednocześnie zakażeni bardziej ryzykują swoje zdrowie. Jeśli w Polsce będą przestrzegane obostrzenia, to jest szansa, że do grudnia fala zakażeń zacznie opadać – ocenił prof. Gut.

Ekspert – pytany o to, czy nie jest to czas na wdrożenie kolejnych obostrzeń – stwierdził, że są one decyzją polityczną. – Mówiąc uczciwie, jest to pewien wybór społeczeństwa, które po prostu nie chce się szczepić. Połowa się zaszczepiła, połowa nie chce – powiedział.

Zaznaczył, że jest kilka różnych wyjść z tej sytuacji. – Albo można zastosować metodę Macrona – chcesz się napić kawy, to się zaszczep, bo nie wejdziesz do kawiarni, albo metoda włoska – chcesz iść do pracy, to się zaszczep, inaczej będziesz na bezpłatnym urlopie – powiedział ekspert, nawiązując do restrykcyjnego podejścia do szczepień w krajach zachodniej Europy.

– Jeśli jednak społeczeństwo nie chce się zaszczepić, to w końcu osiągnięta zostanie zbiorowa odporność. Tylko koszty będą wysokie – ostrzegł prof. Gut.

Stwierdził, że wiele osób jest przekonanych nawet na łożu śmierci, że covidu nie ma albo że przechorowanie jest lepsze od szczepienia. – Jakie metody można zastosować w przypadku tych ludzi? – zapytał prof. Włodzimierz Gut.

Badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem. Nowe zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (5084), śląskiego (2728), wielkopolskiego (2135), lubelskiego (1938), dolnośląskiego (1712), łódzkiego (1543), małopolskiego (1538), zachodniopomorskiego (1238), pomorskiego (1015), podkarpackiego (988), podlaskiego (984), kujawsko-pomorskiego (973), warmińsko-mazurskiego (790), opolskiego (531), świętokrzyskiego (491) i z lubuskiego (363). Resort podał, że w 188 informacjach o zakażeniach nie wskazano adresu, dane te uzupełni inspekcja sanitarna.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.