Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rusza akcja PIP „Bezpiecznie w szkole"

Udostępnij:
Szkolenia, doradztwo i kontrole w szkołach przewiduje program Państwowej Inspekcji Pracy „Bezpiecznie w szkole". Jak wyjaśnił GIP Wiesław Łyszczek, ma to być wsparcie dla dyrektorów i pracowników placówek oświatowych w ograniczeniu szkodliwych czynników związanych z epidemią.
– Zdecydowałem, że Państwowa Inspekcja Pracy zaangażuje się w działania, których celem jest zapewnienie nauczycielom, a przy tym także uczniom bezpiecznych warunków pracy na terenie szkół. Rodzice posyłający dzieci do placówek oświatowych muszą być pewni, że są one w pełni bezpieczne w miejscu pobierania nauki – przekonuje Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Jak argumentują twórcy programu „Bezpiecznie w szkole", jego celem jest popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii.

– Działania inspektorów pracy będą miały zasięg ogólnopolski. Chcemy bowiem dotrzeć do jak największej liczy placówek oświatowych. Program będzie realizowany od 1 września. Ma on być wsparciem dla pracodawców w identyfikacji i ograniczaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Podstawowymi narzędziami tego programu są szkolenia i doradztwo, a także późniejsze kontrole miejsc pracy – wyjaśnia Wiesław Łuszczek.

GIP zapowiedział, w pierwszym etapie wysłany zostanie list intencyjny do dyrektorów szkół i placówek oświatowych z głównymi założeniami oraz zaproszeniem do udziału i skorzystania z bezpłatnych szkoleń PIP. Na szkoleniach owych upowszechniane będą zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym związane z dokonaniem prawidłowej oceny ryzyka zawodowego oraz jej aktualizacją m.in. w związku z pojawieniem się koronawirusa.

PIP zapewni w każdym województwie wsparcie profilaktyczne dla około 60 placówek szkolnych w ciągu tygodnia. Późniejsze kontrole PIP sprawdzą m.in. czy pracownicy mają zapewnione środki ochrony związane z koronawirusem oraz czy uwzględniona jest wymagana odległość między stanowiskami pracy.

– Program w pierwszej kolejności ma pełnić funkcję prewencyjną, dopiero w następnej inspektorzy będą sprawdzać inne nieprawidłowości występujące w szkole. Tam gdzie jest bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia inspektor pracy w każdym jednym przypadku musi to rozpoznać – podkreślił Wiesław Łuszczek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.