Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.06.2021
 
 
Szczepienia będą się odbywać w najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu przeprowadzona zostanie akcja informacyjna na ich temat.
Młodzież w wieku 12-15 lat może się szczepić na takich samych zasadach jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w naszym kraju jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat.

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od 7 czerwca przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie oraz poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak czytamy na w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Jest on dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem - ci ostatni muszą go podpisać.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że podczas szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą też wyrazić zgodę na szczepienie.

– Nie przewidujemy żadnych zmian ani trudności, ponieważ już przetrenowaliśmy zapisy osób niepełnoletnich w ostatnich tygodniach, kiedy młodzież w wieku 16-18 lat mogła się rejestrować i szczepić – podkreślił szef KPRM.

Z informacji przekazanych przez KPRM wynika, że w czerwcu w szkołach zostanie przeprowadzona akcja informacyjna na temat szczepień. Szczepienia w szkołach zaplanowani na 13-17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

– Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek – informuje MEiN.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna przy premierze. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyraził nadzieję, że we wrześniu będą znane ich wyniki.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe