Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szpitale dostaną środki ochrony osobistej za ponad 5 mln zł

Udostępnij:
W czwartek (26 marca) na warszawskim Okęciu wylądował samolot z Chin ze środkami ochrony osobistej. Do placówek medycznych trafi między innymi 1,7 mln maseczek i 40,6 tys. kombinezonów zakupionych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W sumie wydano ok. 5,2 mln zł, a na początek kwietnia zaplanowano kolejną dostawę.
ARP poinformowała, że w transporcie środków ochrony osobistej z Chin znalazło się 1,7 mln maseczek, ponad 40 tys. kombinezonów, 10 tys. gogli i 416,5 tys. rękawic za kwotę ok. 5,2 mln zł. Dodała, że środki te trafią do magazynu Poczty Polskiej w Łodzi, która przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia będzie je dystrybuować do poszczególnych placówek medycznych.

- Jako spółka Skarbu Państwa wspieramy działania rządu. Agencja Rozwoju Przemysłu dokłada swoją cegiełkę do zakupu sprzętu medycznego dla ośrodków ochrony zdrowia. 20 marca do magazynu Poczty Polskiej w Łodzi dostarczyliśmy 27 tysięcy fartuchów ze Szwecji, 24 marca - 5 tysięcy gogli ochronnych. Dziś przekazujemy kolejną dużą partię materiałów, które zamówiliśmy u wiodących producentów w Chinach. Równocześnie Fundacja ARP przeznaczyła 3 mln złotych dla szpitali - powiedział Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

Agencja oceniła, że transport środków medycznych z Chin został sprawnie przeprowadzony. Krajowa Administracja Skarbowa traktuje priorytetowo odprawy przesyłek zawierających wyroby medyczne, środki ochrony indywidualnej i sprzęt medyczny, które są wykorzystywane do walki z epidemią. - Funkcjonariusze dokładają wszelkich starań, aby odprawa przesyłek z takimi towarami odbywała się szybko, a zarazem rzetelnie – podkreśliła Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zakupu produktów medycznych i wyrobów leczniczych dokonuje na podstawie decyzji prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

- Na początku kwietnia przyleci kolejny samolot z Chin z towarem zakupionym przez ARP. Spółki z naszej grupy kapitałowej także włączyły się w działania mające na celu zwalczanie skutków epidemii. Opakomet Kraków produkuje pojemniki do płynu dezynfekcyjnego, natomiast Opakomet Łowicz pozyskuje fizelinę, z której powstają kombinezony ochronne. ARP weźmie aktywny udział w realizacji działań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej. Wesprze między innymi branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z dwunastomiesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe – dodał Mateusz Berger, przewodniczący Rady Nadzorczej ARP.

Przeczytaj także: „Kogo badać na obecność SARS-CoV-2?”, „Zalecenia do prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID-19” i „Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.