Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Unijne porozumienie w sprawie zakupu szczepionek na SARS-CoV-2

Udostępnij:
Rząd chce przystąpić do unijnego porozumienia w sprawie zakupu szczepionek przeciw SARS-CoV-2. Jego celem jest zapewnienie dostępu dla polskiego społeczeństwa do preparatu w momencie, kiedy pojawi się na rynku. Opiera się bowiem na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez KE potencjalnych szczepionek.
Przyczyna wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie uchwały wynika z obowiązku państwa zwalczania chorób epidemicznych i zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego. Przystąpienie do porozumienia stanowi bowiem zabezpieczenie dostępu dla polskiego społeczeństwa do ewentualnej szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Korzyści to m.in. wykorzystanie silnej pozycji negocjacyjnej Komisji Europejskiej. Opiera się na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez KE potencjalnych szczepionek, które obecnie wymagają dopiero opracowania. Pieniądze będą pochodzić z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej. Na etapie przystępowania do porozumienia nie są generowane koszty dla budżetu państwa.

Porozumienie jest zawierane pomiędzy KE a państwami członkowskimi UE. Nabywcą szczepionek pozostają państwa członkowskie UE. Tym samym umowa na zakup określonej liczby dawek jest zawierana pomiędzy państwem członkowskim UE a producentem szczepionki.

Dokument reguluje warunki współpracy komisji z państwami członkowskimi UE, nie obejmuje natomiast zakresu ani warunków dotyczących potencjalnej odpowiedzialności producenta szczepionki.

Przystępując do porozumienia państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania relacji handlowych innych niż wynegocjowany przez KE kontrakt z tym samym producentem szczepionki na ten sam produkt – szczepionkę.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2020 r. Za jego opracowanie odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie KPRM w zakładce: „Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przystąpienia do porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2”.


Przeczytaj także: „Janiszewski i Fałek o cenach leków, refundacji i wspólnej polityce zdrowotnej w UE”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.