Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zamykane są kolejne punkty szczepień

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 02.08.2021
 
 
Od czwartku 5 sierpnia przestanie działać punkt szczepień przy ul. Kopernika w Krakowie, prowadzony przez Szpital Uniwersytecki. To kolejny taki obiekt zamykany w Małopolsce z powodu braku zainteresowania szczepieniami.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie prowadził dwa punkty szczepień. Pierwszy przy ul. Jakubowskiego, w nowej siedzibie placówki. Punkt ten został zlikwidowany 11 lipca. Drugi przy ul. Kopernika będzie działał do 4 sierpnia.

– Obserwujemy bardzo duży spadek zainteresowania szczepieniami. Zdarzają się dni, kiedy nie przychodzi żadna osoba na pierwszą dawkę. Pozostałe dni to kilka, maksymalnie kilkanaście osób. Dlatego szpital zdecydował o likwidacji tego punktu, na co uzyskaliśmy zgodę wojewody – powiedziała Maria Włodkowska, rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego.

Punkt przy ul. Kopernika dysponuje preparatami AstryZeneki i Pfizera. Podawane są głównie drugie dawki.

Szpital zadeklarował, że kiedy tylko zainteresowanie szczepieniami wzrośnie, wznowi działalność.

23 lipca zamknięty został miejski punkt szczepień powszechnych w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie. Miejsce to w sierpniu ma powrócić do pierwotnej funkcji, czyli organizacji imprez sportowych.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Jan Musiał zapewnił, że w mieście jest jeszcze kilkanaście punktów, gdzie można się szczepić. – W każdym z nich są miejsca. Nie ma więc już potrzeby, by utrzymywać tak kosztowną salę, kiedy przyjąć szczepionkę można praktycznie bez kolejki w innych punktach – zaznaczył.

Największy punkt szczepień w Małopolsce mieści się w hali EXPO w Krakowie. Dotychczas wykonano tu co najmniej 120 tys. zastrzyków. Ostatnio do EXPO zgłasza się po ok. 100 osób dziennie, podczas gdy w poprzednich miesiącach było to nawet 1,6 tys. osób dziennie. Ze względu na spadek zainteresowania punkt ograniczył pracę do pięciu dni w tygodniu, do godz. 15.00.

– Na pewno będziemy działać do końca sierpnia w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej. Pod koniec sierpnia zdecydujemy, co dalej: czy zostajemy w EXPO, czy przenosimy się na teren szpitala. Wiele zależy od zainteresowania szczepieniami i tego, czy będą podawane trzecie dawki. Lokalizacja przy ul. Galicyjskiej jest najlepsza m.in. ze względu na dojazd i parking. Na terenie szpitala może być trudno znaleźć dodatkową przestrzeń – powiedział Artur Asztabski, prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera, koordynującego akcję w tym miejscu.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień, na terenie województwa działa ponad 660 punktów szczepień, w tym 152 w Krakowie. Można zaszczepić się w dużych punktach powszechnych, przychodniach POZ, aptekach i w galeriach handlowych.

– Mieszkańcy Krakowa i Małopolski cały czas mają bardzo wiele możliwości, żeby się zaszczepić. Urząd Miasta Krakowa od początku wakacji organizuje weekendowe akcje szczepień w popularnych lokalizacjach i w autobusie. W całej Małopolsce organizowane są plenerowe akcje szczepień w trakcie różnych wydarzeń dla mieszkańców. Coraz więcej parafii angażuje się w szczepienia – powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ.

W województwie małopolskim wykonano prawie 3 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest ponad 1,3 mln osób. W całym kraju zaszczepiło się ok. 34,5 mln mieszkańców, w tym ok. 17,5 mln jest w pełni zaszczepionych.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe